U petak 24.11.2017. godine Udruženje hirurga Republike Srpske sa Udruženjem gastroenterologa Republike Srpske i Udruženjem dermatovenerologa Republike Srpske organizovalo je XIX stručni sastanak sa međunarodnim učešćem na temu: “Benigna oboljenja anorekuma”.

Na samom početku skupa stručnjaci su istakli da je u Republici Srpskoj i regionu sve više pacijenata sa benignim bolestima završnog dijela debelog crijeva, koje nisu fatalne po život, ali značajno umanjuju kvalitet života, zbog čega je akcenat na prevenciji.

Predsjednik Udruženja hirurga Republike Srpske prof. dr Zdravko Marić naveo je da 20 odsto odrasle populacije ima neku od bolesti završnog dijela debelog crijeva, bilo da je riječ o alergijama, fistulama, hemoroidima i slično. On je takođe istakao da u današnje vrijeme hirurgija postaje samo krajnja nužnost kada je riječ o zbrinjavanju ovih oboljenja. „Konzervativne metode liječenja ovih bolesti su toliko uznapredovale da se može uz određene lijekove vrlo brzo popraviti akutno stanje”, rekao je prof. dr Marić.

Predsjednik Udruženja gastroenterologa i hepatologa Republike Srpske dr Romana Rajić naglasila je da su bolesti debelog crijeva sve učestalije kod starije populacije, te je ukazala na važnost preventive. Dr Rajić je izjavila da su maligna oboljenja  apsolutno izlječiva hirurškim putem ukoliko se na vrijeme otkriju, a da određena benigna oboljenja, ukoliko se ne liječe, mogu da dovedu do razvoja polipa u debelom crijevu, ranica, hemoroida, krvarenja, te da svi ti simptomi ne moraju da prave velike tegobe, ali da dugoročno mogu da dovedu do maligniteta.

Prof. dr Srđan Đuranović, gastroenterolog iz Kliničkog centra Srbije izjavio je da se još uvijek ne znaju uzroci bilo koje funkcionalne bolesti, ali postoje pokušaji u terapiji sa određenim lijekovima koji sprječavaju kašastu stolicu, te dovode do relaksacije poda karlice. On je naglasio da je u Srbiji zdravstvena usluga za ove bolesti na visokom nivou, te da se svakodnevno radi na razvoju službi i uvođenju svjetskih standarda.

Zamjenik generalnog direktora Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske dr Nenad Stevandić rekao je da naša zdravstvena ustanova ima dobre kadrove iz ove oblasti, te da se trude, u skladu sa finansijskim mogućnostima, da prate i ostale svjetske standarde. On je ocijenio da bez skupova, kao što je današnji XIX međunarodni stručni sastanak, nema ni stručnog napredovanja.

Cilj ovog stručnog skupa bio je usvajanje novih znanja i donošenje zajedničkih stavova o modalitetima dijagnostikovanja i liječenja.