U periodu od 16. do 18. februara 2018. godine u Klinici za ginekologiju i akušerstvo UKC RS, u okviru projekta JZU Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske – Centar za zdravstveni menadžment održan je kurs „ Promovisanje i podržavanje dojenja u bolnicama prijateljima beba “ , u sklopu UNICEF projekta „ Akreditacija bolnica – prijatelja beba” među kojima je i porodilište naše ustanove.

U Klinici za ginekologiju i akušerstvo UKC RS kurs o promovisanju dojenja  pohađalo je osoblje porodilišta naše ustanove, porodilišta u Gradišci, Prijedoru i Zvorniku.

Koordinator aktivnosti Centra za zdravstveni menadžment u Republičkom institutu za javno zdravstvo Aljoša Đudurović rekao je da je obuka trenera prvi korak jer će oni potom na isti način edukovati ključno osoblje u klinikama u četiri porodilišta u Republici Srpskoj.

On je naveo da je uloga Instituta da pruži stručnu pomoć zdravstvenim ustanovama u primjeni akreditacionih standarda u okviru projekta “Akreditacija bolnica – prijatelja beba”.

“Podržavamo primjenu 10 Unicefovih koraka ka uspješnom dojenju i edukaciji osoblja za primjenu akreditacionih standarda. Ovim projektom za sada je obuhvaćeno porodilište UKC Republike Srpske u Banjaluci, te porodilišta u Gradišci, Prijedoru i Zvorniku”, rekao je Đudurović.

Načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC RS prof. dr Vesna Ećim -Zlojutro istakla je prije početka kursa da je naša zdravstvena ustanova uvijek promovisala dojenje kao nešto najbolje, i za novorođenče, i za majku. Ona je napomenula da se dojenje bebe preporučjuje najmanje godinu dana, dok neke evropske zemlje kao što je Njemačka predlažu da traje i duže.

Načelnica Ećim -Zlojutro je dodala da, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, najviše doje majke u najnerazvijenijim zemljama, a u najrazvijenijim zemljama najobrazovanije.

Navodeći da se ova edukacija održala u okviru akreditacije Klinike za ginekologiju i akušerstvo, ona je rekla da je ta klinika spremna da prati sve protokole Svjetske zdravstvene organizacije i ono što podrazumijeva savremeno akušerstvo.

Pomoćnik generalnog direktora UKC-a za medicinske poslove dr Slobodan Hajder rekao je da je ova edukacija veoma značajna za akreditaciju Klinike za ginekologiju i akušerstvo i našu zdravstvenu ustanovi, ističući da će unapređenje struke poboljšati rad i obezbijediti kvalitetniji odnos prema pacijentima.