Zavod za kliničku radiologiju UKC RS i Udruženje radiologa Republike Srpske (URRS) u saradnji sa Radiological Society of North America (Udruženjem radiologa Sjeverne Amerike) u periodu od 16. aprila do 27. aprila 2018. godine organizovali su gostovanje američkih profesora radiologije u sklopu RSNA International Visiting Professor programa.
U sklopu ove posjete imali smo čast da ugostimo tri eminentna profesora iz oblasti dijagnostičke radiologije, pedijatrijske radiologije i neuroradiologije: Harris L.Cohen , Department of Radiology, The University of Tennessee Health Science Center – pedijatrijska radiologija, Edward K.Twimasi , Department Of Radiology Springfield Hospital – dijagnostička radiologija i Hemant A.Parmar, Division of Neuroradiology, Michigan Medicine University of Michigan- neuroradiologija.
Profesori su svakodnevno držali predavanja u Zavodu za kliničku radiologiju, učestvovali u radu, te analizirali interesantne slučajeve zajedno sa ljekarima Zavoda. Ova posjeta je još jedan pokazatelj opredjeljenja rukovodstva Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske da su kontinuirana edukacija našeg medicinskog osoblja, kao i uspostavljanje profesionalnih i institucionalnih kontakata sa drugim institucijama jedne od najvažnjih karika u daljem razvoju najveće zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj.
Načelnik Zavoda za kliničku radiologiju UKC RS doc. dr sc. med. Saša Vujinović tim povodom je izjavio da je radiologija grana koja najviše napreduje od svih grana medicine i bez koje je moderna medicina nezamisliva.
Svaki dan imamo potrebu za novim spoznajama koje će omogućiti adekvatan tretman pacijenata. Doktori imaju ogromno iskustvo i najnovije stvari iz ove oblasti u svijetu koje oni primjenjuju na svojim klinikama i mi ćemo u budućnosti raditi. Ovo je tek početak saradnje, koja će se sigurno nastaviti i u godinama koje dolaze naglasio je načelnik.
Profesor Harris L.Cohen istakao je da UKC RS ima dobre specijalizante, odličan prostor, opremu i da je impresioniran onim što je vidio. Takođe je naglasio da je pedijatrijska radiologija nešto što se u UKC RS ne radi, a što bi možda bilo potrebno, ali generalno je zadovoljan postojećim programom specijalizacije.
Kada je riječ o broju pacijenata i oboljelih i u Americi je isti, međutim promijenio se pristup, porasla je svijest o štetnom dejstvu jonizirajućeg zračenja . Nekad su se nekritički koristili modaliteti kao što su skeneri koji proizvode veliku količinu jonizirajućeg zračenja, dok se danas sve više koriste ultrazvuk i magnet, odnosno modaliteti koji su gotovo bezopasni. U tretmanu pacijenata esencijalan je timski rad, potrebno je na pravilan način razumjeti bolest i obezbijediti minimalnu dozu zračenja, istakao je Cohen.