Udruženje multiple skleroze Republike Srpske, uz podršku UKC RS, 30. maja je na Trgu Krajine obilježilo Svjetski dan multiple skleroze. Tim povodom građanima su se dijelili promo-materijali koji sadrže informacije o ovoj bolesti kako bi se skrenula pažnja javnosti na ovu bolest i oboljele.

Predsjednik Udruženja multiple skleroze RS, Miroslav Vukomanović rekao je da se tok ove bolesti zaustavlja terapijama, uz pomoć kojih oboljeli mogu normalno da žive, rade i obezbjeđuju egzistenciju porodici. On je takođe naveo da u Republici Srpskoj ima oko 1.700 oboljelih od multiple skleroze, dok je na terapijama i imunomodulatorima njih 75 ili manje od pet odsto oboljelih, te je apelovao na Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Fond zdravstvenog osiguranja RS da se taj procenat poveća.
Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, prof. dr  Vlado Đajić istakao je da najveća zdravstvena ustanova u RS ulaže maksimalne napore kako bi pacijenti oboljeli od ove bolesti imali najbolji mogući tretman. Prof. dr Đajić rekao je da je prioritet UKC RS što ranije postavljanje dijagnoze i pronalaženje što adekvatnije terapije, te je dodao da su pacijenti oboljeli od multiple skleroze u UKC RS smješteni u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama i da imaju najbolji komfor u regionu. Takođe je istakao da je raspisan tender kako bi se nabavili najsavremeniji aparati za postavljanje dijagnoze – evocirani potencijali i najnovija magnetna rezonanca koja  treba da stigne tokom narednih nekoliko mjeseci.
Doc. dr Sanja Grgić, nacionalni koordinator za multiplu sklerozu i šef Odjeljenja za demijelinizaciona oboljenja sa opštom neurologijom Klinike za neurologiju UKC RS naglasila je da ova klinika u potpunosti raspolaže sa svom potrebnom dijagnostikom kao i bilo koji centar u svijetu. Ona je dodala da je apelovano i na MZSZ RS i FZO RS kako bi se povećao postotak pacijenata koji se liječe na godišnjem nivou. Prema njenim riječima od prošle godine od ove bolesti oboljelo je i šest pacijenata od 14 do 16 godina, čija je klinička slika drastično alarmantnija, te da ovi pacijenti odlaze u Beograd. Doc. dr Grgić takođe je navela da je činjenica da je Republika Srpska poslije rata prešla iz zone niskog u zonu vrlo visokog rizika, te da uslovi i način života, ishrana, stres, virusi uz genetsku predispoziciju znatno utiču na razvoj multiple skleroze.