Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, 5. juna 2018. godine bio je domaćin Konferencije sa međunarodnim učešćem – Upravljanje medicinskim otpadom. Prilikom svog obraćanja, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Srebrenka Golić istakla je da je zbrinjavanju medicinskog otpada potrebno da se posveti posebna pažnja s obzirom na to da nepropisno rukovanje ovim otpadom može dovesti do nesagledivih posljedica kada je riječ o životnoj sredini. Prema njenim riječima, medicinski otpad, koji predstavlja oko 25 odsto ukupnog otpada, neophodno je zbrinjavati na zakonom propisan način, što znači da ga mogu zbrinjavati ovlaštene kuće, koje imaju dozvolu za upravljanje otpadom, na način koji je tačno propisan. Ministarka Golić je navela da će Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju učiniti sve kako bi svim medicinskim institucijama, koje proizvode ovu vrstu otpada, pomoglo da se ovaj otpad zbrinjava na adekvatnim mjestima i na adekvatan način bez ugrožavanja života i zdravlja ljudi i prirodnih resursa. Ona je ocijenila da je ova konferencija prilika da se dođe do novih saznanja i iskustava o načinima zbrinjavanja medicinskog otpada.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske dr Dragan Bogdanić izjavio je da sve privatne i javne zdravstvene ustanove imaju zakonsku obavezu da potpišu ugovore sa odgovarajućim preduzećima koja imaju dozvole nadležnog ministarstva za zbrinjavanje medicinskog otpada. Ministar je takođe naveo da zdravstvene ustanove to mogu da rade i same, kao što to radi UKC Republike Srpske, te da se prilikom akreditacije i sertifikacije, provjerava da li ustanove imaju te ugovore, ili, ukoliko same zbrinjavaju otpad, da li se to radi na način propisan zakonom.
Generalni direktor UKC RS prof. dr Vlado Đajić rekao je da je naša ustanova davno prepoznala potrebu adekvatnog zbrinjavanja medicinskog otpada, da godišnje uskladišti oko 600 tona medicinskog otpada, te da uz pomoć Vlade Srpske i predsjednika Republike Srpske, UKC RS daje sve od sebe da postane jedan od najboljih regionalnih zdravstvenih centara.
Odgovorno lice za upravljanje medicinskim otpadom u UKC RS Željko Aleksić izrazio je zadovoljstvo što je naša ustanova domaćin ovako značajne konferencije. On je istakao da je UKC RS jedina zdravstvena ustanova koja zbrinjava sve kategorije medicinskog otpada na zakonom regulisan i ekološki prihvatljiv način, a uz to posjeduje i ekološku dozvolu. Takođe je naveo da UKC RS ne posjeduje postrojenje za tretman infektivnog medicinskog otpada, te da taj otpad predaje ovlaštenoj firmi sa kojom ima ugovor.
Kada je riječ o farmaceutskom otpadu, Aleksić je naveo da su apoteke obavezne da prime ovaj otpad od građana, a one koje to ne rade, mogu biti prijavljene inspekcijskim organima.
Pored učesnika iz Republičkog inspektorata, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, u radu konferencije je učestvovalo više od 60 predstavnika javnih zdravstvenih ustanova širom Srpske, te predstavnici privatnog sektora kao i članovi Svjetske radne grupe za upravljanje medicinskim otpadom (International Solid Waste Association) iz cijelog svijeta. Organizatori konferencije bili su Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske i UKC RS.