Prije nešto više od mjesec dana djevojčica H.O. (2005) iz opštine Jezero primljena je u našu ustanovu zbog poremećaja stanja svijesti, te otkazivanja svih vitalnih organa i organskih sistema koji su nastali kao posljedica utapanja. Ljekari naše ustanove borili su se za njen život, a pomoć su im pružili pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova RS koji su intervenisali promptno i omogućili dolazak eminentnog stručnjaka doc. dr Vojke Gorjup, specijaliste intenziviste iz Slovenije, direktora ECMO centra za Sloveniju.
Pacijentica se nalazila na aparatima za mehaničku ventilaciju u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane, te je potom premještena u Odjeljenje intenzivne njege i terapije Klinike za dječije bolesti, a nakon poboljšanja opšteg zdravstvenog stanja u Odjeljenje pulmologije Klinike za dječije bolesti.
Na današnjoj konferenciji za medije naši ljekari su izjavili da se djevojčica odlično opravila, da normalno razgovara i čita, da vjerovatno neće imati neuroloških smetnji, te da ja sa Odjeljenja pulmologije Klinike za dječije bolesti upućena na fizikalni tretman u Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Doktor Miroslav Zotović”.
Generalni direktor UKC RS prof. dr Vlado Đajić rekao je da se timskim radom i najteži pacijenti mogu uspješno izliječiti. Prof. dr Vlado Đajić se zahvalio doc. dr Gorjup, kao i Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske koje je u roku od nekoliko minuta poslalo svog vozača po doc. dr Gorjup u Sloveniju. On je rekao da je UKC RS prostorno, kadrovski i opremljenošću jedan od najboljih kliničkih centara u regionu. Prema njegovim riječima ono što je najbitnije za stanovnike Republike Srpske je osposobljenost naše ustanove da liječi najteže pacijente – od beba rođenih sa samo pola kilograma pa do najstarijih pacijenata.
Načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane prof. dr Peđa Kovačević rekao je da je djevojčica primljena u teškom stanju i da joj je život bio ugrožen. Naveo je da je u momentu prijema djevojčici otkazalo više organa, te da je na prvom mjestu imala teško oštećenje plućne funkcije. Dodao je da djevojčica nije mogla da diše i da se razvila akutna povreda pluća koja kod odraslih ljudi nosi smrtnost veću od 60 odsto ako se ne zbrine adekvatno i brzo. Prof. dr Kovačević je istakao da je najveći problem predstavljala funkcija mozga, imala je i težak problem sa srčanom funkcijom i krvnim sudovima, a došlo je i do popuštanja bubrežne i jetrene funkcije. Prema njegovim riječima, s obzirom na to da se radilo o vrlo teškom otkazivanju pluća, stupilo se u kontakt sa doktoricom iz Ljubljane, te se uz njenu pomoć i mašinom za vještačka pluća sačuvala plućna funkcija djevojčice. Nakon toga uslijedila je borba za funkciju mozga.
Doktor Stojislav Konjević iz Klinike za dječije bolesti izjavio je da je oporavak djevojčice tekao izuzetno brzo i izrazio zadovoljstvo zbog srećnog završetka.
Nermina Omić, majka trinaestogodišnje djevojčice, zahvalila je svima koji su pomogli da se njeno dijete izbori za život – mladićima koji su njenu kćerku spasili iz vode i Službi hitne pomoći koja je brzo regovala, načelniku opštine Jezero Snježani Ružičić, koja je aktivirala sve institucije i ljekare, a posebnu zahvalnost izrazila je zaposlenima u UKC, RS, generalnom direktoru prof. dr Vladi Đajiću, te doc. dr Gorjup iz Slovenije.