Ljekari i medicinsko osoblje Klinike za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske zajedno sa Udruženjem neurologa RS su danas 29.10.2018. godine u periodu od 12:00 do 13:00 časova na Trgu Krajine obilježili Svjetski dan borbe protiv moždanog udara. Moto ovogodišnje kampanje je „Ustani ponovo nakon moždanog udara“ i posvećen je rehabilitaciji i programima terapije nakon oboljenja. Prilikom aktivnosti na Trgu Krajine ljekari i medicinsko osoblje upoznali su sve zainteresovane građane sa znakovima i simptomima moždanog udara i načinima prevencije, te besplatno mjerili krvni pritisak i šećer u krvi i radili skrining na postojanje fibrilacije atrija (nepravilni srčani rad).
Pacijentkinja Ognjena Šurlan je podijelila svoje iskustvo te rekla da joj se moždani udar desio prošle godine na ulici, kada je bila na službenom putu. Navela je da su joj se oduzele ruke, te da nije mogla da govori, ali da je sve vrijeme bila svjesna. Prema njenim riječima na njenu sreću nije imala velikih posljednica, a nakon nekog vremena počela je i da radi. Dodala je da je oporavak tekao polako, te da joj je bilo potrebno vrijeme kako bi to prihvatila.
Prof. dr Vlado Đajić, generalni direktor UKC RS istakao je da je služba u UKC RS koja se bavi prevencijom i tretmanom moždanog udara na evropskom i svjetskom nivou.
Načelnik Klinike za neurologiju i predsjednik Udruženja neurologa RS prof. dr Siniša Miljković, izjavio je da je moždani udar jedno od najčešćih oboljenja u RS i u okruženju. Dodao je da je svake godine oko 4.500 novooboljelih od moždanog udara, te da obično dolazi do oštećenja govora, do slabosti ruke ili noge, te do iskrivljenosti lica. Prema njegovim riječima, najvažnije je da pacijenti u što kraćem roku dođu u bolnicu, te da im se pruži trombolitička terapija. Načelnik Miljković je ovom prilikom naglasio da postoje faktori rizika na koje se može uticati poput pušenja, visokog krvnog pritiska i masnoće u krvi, kao i poremećaja ritma srca. On je takođe dodao da prestanak pušenja za četiri do pet puta smanjuje rizik od moždanog udara, te da je oko 90 odsto pacijenata koji su imali moždani udar imalo i povišen holesterol u krvi. Rekao je da je značajan faktor i začepljenje krvih sudova na vratu koje se lako otkriva ultrazvučnim pregledom.
Prof. dr Zoran Vujković, specijalista neurologije ističe da je ultrazvuk najvažnija dijagnostička metoda u prevenciji moždanog udara kojom ljekari utvrđuju patološke promjene na krvnim sudovima, te rizik od dobijanja moždanog udara.