Treći kongres anestezije, intenzivne medicine i medicine bola sa međunarodnim učešćem – HYPNOS 2019 održao se u periodu od 18. do 21. septembra 2019. godine u Hotelu „Bosna“ u Banjaluci. Kongres je bio u organizaciji Udruženja anesteziologa i reanimatologa RS i Klinike za anesteziju i intenzivno liječenje Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske. Kongres je okupio oko 160 učesnika i 60 predavača iz država bivše Jugoslavije i najpoznatijih svjetskih zdravstvenih ustanova kao što su Klinika Mayo i Univerzitet Yale, te vodeće stručnjake iz zdravstvenih centara iz regiona. U okviru Kongresa i nakon održanog Kongresa organizovale su se radionice iz primjene ultrazvuka u regionalnoj anesteziji, regionalne anestezije u opstetriciji i primjene ultrazvuka u intenzivnoj medicini. Tom prilikom instruktori su bili prof. Curtis Baysinger iz Klinike Mayo, Ferne Braweman sa Univerziteta Yale i Samrat Worah iz Klinike Mayo. Sve gore navedeno govori u prilog činjenici kako se u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje sprovode terapijske procedure u skladu sa svjetskim protokolima liječenja životno ugroženih pacijenata.

Prema riječima predsjednika Udruženja anesteziologa i reanimatologa Republike Srpske prof. dr Darka Golića, predavači su predstavili razne teme podijeljene u četiri sesije, a uz kongres je organizovano i osam radionica. Prof. dr Golić je izrazio zadovoljstvo zbog učešća eminentnih doktora iz šest zemalja koji su podijelili svoja iskustva sa našim ljekarima. On je naglasio da je osnovni cilj kongresa praćenje stanja u svijetu u ovoj oblasti i usvajanje znanja za dobrobit pacijenata u Srpskoj.

Šef Odjeljenja anestezije za porodiljstvo u Medicinskom centru u Bruklinu, Njujork dr Ivan Veličković rekao je da je u Srpsku došao zajedno sa šest kolega iz Amerike, podsjetivši da je ovdje boravio i prije dvije godine i da su iskustva pozitivna. On je naveo da kolegama iz Srpske i regiona žele da prenesu svoja iskustva iz ove oblasti.

Kada je riječ o protokolima liječenja životno ugroženih pacijenata u Americi u odnosu na Srpsku i region, dr Veličković je rekao da su neke stvari veoma slične, dodavši da je cilj ovakvih kongresa da se vidi da li postoji mogućnost da neki protokoli i načini liječenja budu slični. Naglasio je da u UKC RS postoji veoma dobar epiduralni program, a da kada je riječ o anesteziji za carske rezove postoje određene razlike.

Predsjednik Udruženja anesteziologa i intenzivista Srbije prof. dr Nebojša Lađević rekao je da su znanja i vještine anesteziologa u Srbiji i Srpskoj na zavidnom nivou.

Prof. dr Lađević, koji je i direktor Centra za anesteziologiju i reanimatologiju Kliničkog centra Srbije, naglasio je da je u odnosu na svijet razlika jedino u opremi. Ono što treba da se unaprijedi je postoperativni dio, intenzivna njega, jer to nosi visoke troškove liječenja.