U cilju podizanja svijesti o prematuritetu, Udruženje roditelja prijevremeno rođene djece u Republici Srpskoj „Mrvice” u saradnji sa Univerzitetskim kliničkim centrom Republike Srpske obilježava 17. novembar –  Međunarodni dan prijevremeno rođenih beba.

Ove godine tema kampanje “Ljubičasti novembar” je prematurna retinopatija, te je u skladu s tim pokrenuta akcija pod sloganom Sanjam svijet, vidim svijet, a sa motom Ugasite mrak. Cilj Udruženja roditelja prijevremeno rođene djece u Republici Srpskoj „Mrvice“ ove godine jeste nabavka LPC lasera i oftalmoskopa koji će pomoći u ranoj dijagnostici određenih promjena i praćenju poremećaja, kao i adekvatnom liječenju retinopatije kod prematurusa nakon pravovremene dijagnostike. Podsjećamo, cilj obilježavanja Međunarodnog dana prematurusa je podizanje svijesti o prijevremenom rođenju i skretanje pažnje javnosti na problem prijevremenog rođenja, odnosno rođenja prije 37. sedmice trudnoće, koji je vodeći uzrok smrti novorođenčadi i u razvijenim i nerazvijenim zemljama. Prijevremeno rođenom bebom se smatra svaka beba rođena prije punih 37 nedelja gestacije, koja obično ima manje od 2500 grama na rođenju. Bebama sa vrlo niskom težinom na rođenju smatraju se bebe rođene sa manje od 1500 grama i obično su rođene pre 32. gestacijske nedjelje.

Ljekari i medicinsko osoblje Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske svakodnevno ulažu napore, a sve sa jednim ciljem, da prijevremeno rođene bebe izrastu u zdravu djecu. Tokom 2019. godine, do novembra mjeseca, na dva odjeljenja Klinike za dječije bolesti primljene su 403 prijevremeno rođene bebe. Prema zvaničnim statistikama u svijetu se godišnje rodi od 8 – 12% prijevremeno rođene djece. Od ukupnog broja rođene djece u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, procenat prijevremeno rođene djece je oko 12% uzimajući u obzir činjenicu da se sve trudnice iz drugih porodilišta kod kojih se očekuje prijevremeni porod upućuju u našu ustanovu. Kada je riječ o rizicima za nastanak prijevremnog poroda oni su mnogobrojni i nisu u potpunosti razjašnjeni. Jedan od najčešćih su infekcije i nedovoljna funkcija posteljice.

Najčešći problemi povezani sa prijevremenim rođenjem su: kašnjenje u razvoju, retinopatija povezana sa prijevremenim rođenjem, problemi u socijalizaciji, organska oboljenja (sistema za varenje, srca, pluća, oštećenja sluha ili vida), mentalna retardacija, teškoće u učenju ili poremećaj pažnje, cerebralna paraliza.

Tokom konferencije za medije koja je upriličena povodom Međunarodnog dana prijevremeno rođene djece prof. dr Zvezdana Rajkovača, pomoćnik generalnog direktora UKC RS, je navela da je ove godine kampanja posvećena oftalmologiji jer prijevremeno rođene bebe imaju problema sa vidom i očima, te da Udruženje “Mrvice” u dogovoru sa Klinikom za dječije bolesti sprovodi kampanju za nabavku opreme neophodne za pregled vida kod prijevremeno rođene djece.

Pedijatar neonatolog iz Klinike za dječije bolesti prim. dr Vesna Novaković istakla je da se u ovoj klinici petnaestak godina intenzivno bave zbrinjavanjem prijevremeno rođene djece, dodavši da zahvaljujući menadžmentu UKC RS, ali i čitavom društvu, u ovoj Klinici uvijek dobiju trku sa stalnom nabavkom novih, sofisticiranijih i savremenih aparata bez kojih nema preživljavanja ovakve djece. Dodala je da medicinsko osoblje stalno smanjuje granicu prematuriteta, odnosno sposobnosti novorođenčeta da preživi, te da su došli do 25 nedjelje preživljavanja, a postoje pojedinačni slučajevi preživljavanja djece i sa 24 nedjelje. Ona je navela da su prema stavovima Svjetske zdravstvene organizacije 23. nedjelja, a neki kažu i 22. nedjelja granica, naglasivši da je za tu djecu period od 22. do 25. nedjelje svuda u svijetu siva zona, gdje rezultati nisu tako spektakularni kao kod djece od 25 nedjelja sa kojima zaposleni u Klinici za dječije bolesti imaju odlične rezultate. U Klinici za dječije bolesti stopa preživljavanja od 25. do 37. nedjelje je više od 92 odsto. Ona je navela da je jedan od problema povezanih sa prijevremenim rođenjem i retinopatija kod prematurusa.

Oftalmolog Vesna Ljubojević pozdravila je kampanju Udruženja roditelja prijevremeno rođene djece u Republici Srpskoj “Mrvice” čiji je cilj nabavka LPC lasera i oftalmoskopa koji će pomoći u ranoj dijagnostici određenih promjena i praćenju poremećaja, kao i adekvatnom liječenju retinopatije kod prematurusa nakon pravovremene dijagnostike.

Portparol Udruženja “Mrvice” Milada Šukalo rekla je da je ove godine tema kampanje Međunarodnog dana prijevremeno rođenih beba – “Ljubičasti novembar” prematurna retinopatija, te je u skladu s tim pokrenuta akcija pod sloganom “Sanjam svijet, vidim svijet”.