Univerzitetski klinički centar Republike Srpske posjetila je bivša ministarka zdravlja Austrije dr Andrea Kdolski i tom prilikom održala radni sastanak sa Poslovodstvom UKC Republike Srpske na čelu sa prof. dr Vladom Đajićem nakon čega je obišla Kliniku intenzivne medicine za nehirurške grane, te se upoznala sa ljekarima, radom Klinike, kapacitetima, opremom i načinom organizacije i funkcionisanja.

Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske prof. dr Vlado Đajić rekao je danas nakon sastanka sa bivšom ministarkom zdravlja Austrije dr Andreom Kdolski da je dogovorena edukacija kadra UKC Republike Srpske , ističući da je to prioritet ove zdravstvene ustanove. Naglasio je da će komunikacija biti dvosmjerna, tj. da će se omogućiti da njihovi ljekari dođu u našu ustanovu da edukuju naše ljekare, a istovremeno naša gošća je obećala da će dati sve od sebe da obezbijedi edukaciju naših zdravstvenih radnika u eminentnim ustanovama u Austriji. Prof. dr Đajić je rekao da je cilj da se unaprijedi zdravstveni sistem Republike Srpske i da stanovnici Srpske imaju svjetsku zdravstvenu uslugu. Takođe, ovom prilikom se pregovaralo o zajedničkim projektima i studijama koje bi se radile sa stručnjacima i institucijama u Austriji. On se zahvalio Predstavništvu Republike Srpske u Beču, na čelu sa Mladenom Filipovićem, koji je organizovao i edukaciju ljekara UKC Republike Srpske nekoliko godina u bečkoj bolnici AKH.

Bivša ministarka zdravlja Austrije dr Andrea Kdolski je rekla da je mnogo vremena provela u svojoj karijeri u bečkoj bolnici AKH i da je veliki broj projekata sprovela u SAD, te da je više nego oduševljena onim što je vidjela u UKC Republike Srpske. Ovom prilikom dr Kdolski je dodala da se nalazi u suštini kod kuće u ovako velikom zdanju i modernoj bolnici gdje ima osnova da se razmotri mogućnost saradnje. Istakla je da su razmotrili projekte koji su značajni za budućnost, možda i za Austriju, gdje možemo da naučimo nešto od zaposlenih iz UKC Republike Srpske. Prema njenim riječima, u narednom periodu biće razmotrena mogućnost saradnje na univerzitetskom nivou.

Na pitanje novinara kako se u Austriji kontroliše kiseonik koji ulazi u bolnički sektor i da li postoji razlika između medicinskog i tehničkog kiseonika, dr Kdolski je navela da je kao anesteziolog “odrasla sa kiseonikom i sa gasovima u bolnici” i da principijelno nema razlike između tehničkog i medicinskog kiseonika. Ona kaže da je razlika u pakovanju, punjenju i osobama koje rade punjenje. Dr Kdolski je rekla da je vodila 27 bolnica u Donjoj Austriji i da to rade firme definisane za takvu vrstu poslova. Istakla je da uzima u obzir da je kvalitet uvijek na najvišem nivou i da imamo povjerenja u sistem koji to obezbjeđuje.

Sastanku je prisustvovao i šef Predstavništva Republike Srpske u Austriji Mladen Filipović, koji je istakao da ovo predstavništvo radi aktivno na promociji Republike Srpske u Austriji. Podsjetio je na projekat koji se sprovodi u bečkoj bolnici AKH. „Dvije godine pred epidemiju virusa korona veliki broj ljekara je boravio u Beču i ovo je nastavak saradnje. Saradnja se sad širi na Donju Austriju, a cilj je da to bude i Salcburg i Tirol i nama je drago da imamo mogućnost da sarađujemo sa ovakvim stručnjacima”, rekao je Filipović. On je istakao da je i današnja posjeta Medicinskom fakultetu bivše ministarke zdravlja Austrije rezultat dugog niza godina saradnje između institucija Austrije i Republike Srpske.