PREVENCIJA JE SPAS OD SLABOVIDOSTI I SLJEPILA

Svjetski dan vida obilježava se tradicionalno drugog četvrtka u mjesecu oktobru. Ove godine je to 14. oktobra. Ovaj put, u fokusu je borba protiv slabovidosti i sljepila kod naših najmlađih, a tim povodom Klinika za očne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i Udruženje oftalmologa Republike Srpske će dati doprinos globalnoj kampanji borbe protiv sljepila.  Ove godine Klinika za očne bolesti naše ustanove i Udruženje oftalmologa Republike Srpske namjeravaju da se posebno posvete problemu slabovidosti kod djece.

Dr Slobodan Hajder, pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove ovom prilikom je rekao da se u UKC Republike Srpske prate svi aktuelni trendovi, a ovog puta akcenat se stavlja na prevenciju slabovidosti kod naše najmlađe populacije.

Prof. dr Milka Mavija, načelnica Klinike za očne bolesti i predsjednik Udruženje oftalmologa Republike Srpske, rekla je da su Klinika i Udruženje ove godine odlučili da daju svoj puni doprinos očuvanju vidne oštrine kod djece. Ona je naglasila da Kabinet za strabizam i ambliopiju Klinike za očne bolesti postoji već više od 60 godina, te da ima bogatu tradiciju kvalitetnih dijagnostičkih pregleda i terapijskih opcija u liječenju razrokosti i slabovidosti kod djece. Istakla je da je ponosna na činjenicu da Klinika za očne bolesti UKC Republike Srpske jedina u BiH ima oformljen poseban Kabinet za retinopatiju prematurusa. Ovaj kabinet u početku je radio skrining, a u posljednje vrijeme u njemu se uspješno obavlja liječenje retinopatije kod prijevremeno rođenih beba.

Dr Dejan Vojčić, specijalista oftalmolog – strabolog naglasio je da je cilj da se uvede obavezan skrining kod naše najmlađe populacije u dobi od tri do 4 godine.

Dr Vesna Ljubojević, istakla je da je značaj prevencije i liječenja oboljenja oka kod prijevremeno rođenih beba veliki. Taj značaj najbolje razumiju njihovi roditelji. Ona je navela da se prevencija ogleda kroz sprečavanje teških oblika oboljenja redovnim oftalmološkim pregledima i skriningom. U ta oboljenja spada i retinopatija prematurusa, te ukoliko su terapija odnosno liječenje primijenjeni u pravom trenutku postižu se odlični rezultati i sprečavaju se teške posljedice po vid prijevremeno rođenih beba. U Kabinetu za retinopatiju prematurusa se godinama radi skrining retinopatije, a sada se sa uvođenjem novih terapijskih metoda retinopatija kod nas i liječi. Ona je naglasila da bebe više ne moraju da se transportuju u druge centre na liječenje retinopatije, te da im UKC Republike Srpske u ovom pogledu pruža kompletnu zdravstvenu zaštitu.