U okviru obilježavanja 27. maja, Evropskog dana urgentne medicine, osoblje Urgentnog centra UKC Republike Srpske organizovalo je juče i danas kurs napredne i neposredne kardiopulmonalne reanimacije za ljekare i tehničare naše ustanove, dok je za ponedjeljak 29. maj predviđeno predavanje na temu zbrinjavanja traumatizovanih pacijenata na ranom hospitalnom nivou.
Učesnici kursa su specijalizanti urgentne medicine, kardiologije, interne medicine, infektologije, mladi ljekari koji učestvuju u inicijalnom zbrinjavanju hitnih pacijenta u UKC Republike Srpske. Pored njih na kursu neposredne životne reanimacije učestvuju medicinski tehničari koji rade u Urgentnom centru. Ovaj kurs predstavlja nastavak kontinuirane medicinske edukacije ljekara i tehničara pod pokroviteljstvom naše ustanove. Cilj kursa je da se formairaju timovi ljekara i tehničara koji mogu na vrijeme da prepoznaju rane kritične znakove bolesti, kao i da se u slučaju neposredne životne opasnosti pruži odgovarajuća pomoć.
Predavači na kursu su instruktori iz UKC Republike Srpske dr Slavko Rolih i dr Jovana Jevđić, a gosti i učesnici na kursu su i ljekari iz Resuscitacionog Saveta Srbije. Ovakve vrste edukacije se odvijaju u saradnji sa ERC-om (European Resuscitation Council) a polaznici dobijaju međunarodne sertifikate.
Trauma je voma značajan uzrok smrti i invaliditeta, naročito kod radno sposobnih osoba mlađe životne dobi. Zbog toga je za specijalizante hirurških grana medicine, anestezije i urgentne medicine planirano predavanje o inicijalnom tretmanu traumatizovanih osoba, dijagnostičkim mogućnostima i preporukama za nadoknadu tečnosti i transfuziji. Medicinski tehničari iz Urgentnog centra će demonstrirati postupak trijaže povrijeđenih, sa naglaskom na postupak u slučaju masovnih nesreća.
Za rad sa hitnim pacijentima je je potrebno znanje, vještina, timski rad, kao i poznavanje protokola prema modernim svjetskim standardima. Na ovaj način UKC Republike Srpske na čelu sa prof. dr Vladom Đajićem nastavlja sa ulaganjem u edukaciju medicinskog kadra, te unapređuje kvalitet zdravstvene njege i poboljšava ishod liječenja životno ugroženih pacijenta.