Svjetski dan borbe protiv sepse prvi put se danas obilježava u Republici Srpskoj, kao i u Bosni i Hercegovini, a značaj obilježavanja je izuzetan. Procjenjuje se da na godišnjem nivou u svijetu od sepse umre oko 11 miliona ljudi, a najviše u nerazvijenim zemljama i zemljama u razvoju.Podizanje svijesti i razmijena iskustava i znanja o sepsi kod zdravstvenih radnika doprinijeće smanjenju ove zastrašujuće brojke. Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv sepse organizuje Udruženje intenzivista za nehirurške grane i Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane UKC Republike Srpske.

„Prije svega želim da vas sve pozdravim i zahvalim što ste došli da ispratite obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv sepse. Ovaj događaj je još jedan u nizu dokaza ozbiljnosti rada u UKC Republike Srpske. Naš klinički centar je postao ozbiljna zdravstvena ustanova gdje se poštuju principi struke i nauke, te pored vrhunskog liječenja naših pacijenata, vrši se edukacija medicinskih profesionalca kako iz naše ustanove tako i iz drugih zdravstvenih ustanova. Ovo je prvi put da se organizuje edukacija o značaju prepoznavanja i liječenja sepse u Republici Srpskoj i BiH. Dugujem veliku zahvalnost mojim saradnicima na organizaciji ovog događaja i na vrhunskim predavanjima. Posebno mi je drago što su ovaj događaj došli ispratiti ljekari iz čitave Republike Srpske i pojedinih zdravstvenih centara iz Federacije BiH“, rekao je prof. dr Vlado Đajić, generalni direktor UKC Republike Srpske.

„Pozdravljam sve prisutne, te želim da vam se obratim ispred Udruženja intenzivista za nehirurške grane kao i u ime Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane. Danas imamo priliku prvi put od kada postoji Klinika za intenzivnu medicinu za nehirurške grane da obilježimo Svjetski dan borbe protiv sepse. Moram da naglasim da je čitav septembar, mjesec borbe protiv sepse, te da broj oboljelih od ove bolesti raste što smo imali priliku da čujemo i na predavanjima. Podatak kojim raspolažemo jeste da otprilike 11 miliona pacijenata oboli na godišnjem nivou od ove bolesti. Ovaj broj je daleko veći jer tu nije uključen broj oboljelih iz nerazvijenih zemalja i srednje razvijenih zemalja u koje spadamo i mi. Obilježavanjem ovog dana skrenućemo pažnju javnosti na ovu bolest. Za kraj željela bih da poručim da mislimo na ovu bolest koja će biti problem savremenog čovječanstva, te da mislimo na njeno postojanje, da radimo na ranom prepoznavanju iste jer samo na taj način možemo da preduzmemo adekvatan tretman i da povećamo procenat preživljavanja naših bolesnika“, rekla je doc. dr Danica Momčićević, potredsjednik Udruženja intenzivista za nehirurške grane.

„Sepsa je veliki svjetski javno –zdravstveni problem. Smatra se da je to hitno medicinsko stanje koje zahtijeva brzo i blagovremeno prepoznavanje i reagovanje u smislu primjene određenih terapijskih mjera. Ono što je važno da se zna jeste da sepsi prethodi infekcija. Najčešće su to infekcije pluća, infekcije urinarnog sistema, abdomena i kože. Od sepse može da oboli bilo ko bez obzira na pol, na dob i ekonomsko- socijalni status. Znaci koji mogu upozoravati na sepsu jesu povišena tjelesna temperatura, promjene mentalnog statusa u smislu konfuznosti i pospanosti, komatoznog stanja, te nizak krvni pritisak, ubrzano disanje i smanjeno mokrenje. Sepsa i najteže forme sepse zahtijevaju hospitalizaciju. Cijeli septembar posvećen je podizanju svijesti kako pojedinaca tako i zdravstvenih radnika o ovom značajnom problemu. Ove godine odlučili smo da se pridružimo ovoj inicijativi te da organizujemo ovaj skup za kolege iz naše ustanove, te druge kolege iz zdravstvenih ustanova Republike Srpske i FBiH. Nadamo se da će današnja razmjena iskustava i znanja biti od koristi svima nama, kao i našim pacijentima“, rekla je dr Milka Jandrić.