Danas se u našoj ustanovi, u organizaciji Klinike za kožne i polne bolesti i Udruženja doktora za kožne i polne bolesti „Cutis” održava Prva škola atopije.

U prvom dijelu, škola je namijenjena praktičnoj i teoretskoj edukaciji pacijenta i/ili roditelja oboljelih. U drugom dijelu škola je namijenjena dermatolozima, pedijatrima, ljekarima porodične medicine, ali i drugim doktorima koji učestvuju u liječenju ove bolesti. Pored ljekara Klinike za kožne i polne bolesti u radionicama i predavanjima učestvuju ljekari i medicinsko osoblje iz Zagreba i Beograda.

Generalni direktor UKC Republike Srpske prof. dr Vlado Đajić izrazio je veliku zahvalnost gostima predavačima iz Beograda i Zagreba na volji da i ovaj vikend provedu u prenošenju vrijednog znanja zaposlenima, pacijentima i porodicama pacijenata.

„Rijetko ko može da se pohvali sa preko stotinu ljekara koji i ovaj vikend provode na edukaciji i usavršavanju sa našim predavačima gostima, kako bi svoja znanja primijenili na naše pacijente. Pored edukacije zdravstvenih radnika, danas se u UKC Republike Srpske održava i edukacija naših mladih pacijenata i njihovih roditelja. Hvala puno mojim saradnicima na organizaciji ove edukacije, a posebnu zahvalnost dugujem gostima iz Beograda i Zagreba koji su odvojili vrijeme i vikend posvetili pomažući nam kroz prenošenje svojih izuzetno vrijednih znanja. Jedni od naših prioriteta, osim izgradnje objekata na kojima neumorno radimo, jesu nabavka savremene opreme i edukacija kadra. Nećemo na tome stati. Nastavljamo sa stimulacijom naših zaposlenih i ulaganjima u njih kroz odlazak u prestižne evropske i svjetske medicinske centre“, rekao je prof. dr Vlado Đajić.

Prof. dr Jagoda Balaban, načelnica Klinike za kožne i polne bolesti UKC Republike Srpske naglasila je da je od izuzetnog značaja prenošenje znanja od strane uvaženih gostiju ne samo ljekarima UKC Republike Srpske, nego i samim pacijentima i njihovim porodicama.

„Počela je Prva škola atopije Klinike za kožne i polne bolesti zajedno sa Udruženjem dermatologa Cutis, na čijoj organizaciji radimo već odavno. Škola je posvećena jednom čestom hroničnom oboljenju koje se javlja u dječijem dobu, ali koje se ponekad može nastaviti i u odraslom dobu. Prvi dio škole organizujemo zahvaljujući našim uvaženim gostima, profesorima i predavačima iz Beograda i Zagreba, koji su došli da nam prenesu svoja znanja kroz radionice i predavanja koja su posvećena roditeljima oboljele djece, a čak i djeci koja su imala želju da dođu. Drugi dio škole namijenjen je svim doktorima koji se bave liječenjem ove bolesti, pedijatrima, dermatolozima, ljekarima porodične medicine i svima koji učestvuju u liječenju, a koji žele da se naknadno edukuju. Nadam se da će ova škola atopije postati tradicija i da ćemo imati priliku da je organizujemo svake godine za dobrobit svih, a najviše naših pacijenata“, naglasila je prof. dr Jagoda Balaban.

Prim.dr Nives Pustišek, iz Klinike za dječije bolesti Zagreb istakla je kompleksnost dermatitisa i važnost edukacije za oboljele i njihove roditelje.

„Posebna je čast i zadovoljstvo biti u UKC Republike Srpske. Kao dječiji dermatolozi svakodnevno radimo sa atopijskim dermatitisom, jer danas gotovo 20% do 30% djece predškolske dobi ima atopijski dermatitis. Većina djece to preraste s odrastanjem, ali računamo da 5% do 10% odraslih i dalje nosi simptome sa sobom u odraslu dob. Ono što je glavno za dermatitis jeste da je terapija silno kompleksna, da je razlog nastanka bolesti i dalje nedovoljno razjašnjen i jedino što možemo napraviti osim dobre terapije je pružanje edukacije da znaju kako se nositi sa dermatitisom, što je i cilj škole atopije – strukturiran edukacijski program koji će pružiti i oboljelima i njihovim obiteljima pravu informaciju o ovoj bolesti“, izjavila je prim. dr Nives Pustišek.

Snežana Šundić Vardić, predsjednica Udruženja „Alergija i ja“, istakla je važnost uključenosti pacijenata u edukaciju o samoj bolesti.

„Veliko je zadovoljstvo biti govornik na ovom prvom skupu škole atopije. U ime svih pacijenata sa atopijskim dermatitisom i alergijama na našem području, želim izraziti zahvalnost doktorki Sanji koja je prepoznala da treba uključiti udruženje pacijenata i same pacijente u samu edukaciju. Ništa za nas bez nas – jer ukoliko nije pacijent prisutan, teško da može doći do uspešnosti terapije i uspešnosti poverenja kojeg gradi sa lekarima“, izjavila je Snežana Šundić Vardić.