Opredjeljenje prof. dr Vlade Đajića su konstantna ulaganja u edukaciju kadra i uvođenje novih procedura u proces rada najveće zdravstvene ustanove. S tim u vezi u Zavodu za kliničku radiologiju se održala Radionica pod nazivom ” Mogućnosti perkutane ablacije u terapiji onkoloških bolesti” koju je održao dr sc. Luka Novosel.
Dr Luka Novosel je interventni radiolog iz KBC “Sestre milosrdnice” Zagreb koji prednjači u broju i raznolikosti intervencija u regionu, a poznato je ime i priznat autoritet u Evropi. Osim intervecija, dr Novosel vrši i edukaciju kadrova u mnogim regionalnim zdravstvenim ustanovama, te pomaže istima u uvođenju ove vrste procedura u svakodnevnu kliničku praksu. Dr Novosel će u saradnji sa radiolozima Zavoda za kliničku radiologiju uraditi tri intervencije.
Perkutana ablacija je minimalno invazivna, interventno radiološka metoda koja se koristi za liječenje pacijenata sa primarnim tumorima i metastazama u različitim organima, a da pacijenti nisu pogodni kandidati za hiruršku intervenciju. Ova metoda se izvodi pod kontrolom nekog od radioloških aparata, najčešće CT skenera. Princip po kojem ova metoda funkcioniše je zagrijavanje tkiva, tj. uništenje tumorskih ćelija toplotnom energijom. Za zagrijavanje i proizvodnju toplote se mogu koristiti različiti izvori energije, a najprimjenjivaniji su generatori mikrotalasne i radiofrekventne energije, koji se pojedinačno primjenjuju zavisno od vrste, lokalizacije i veličine tumora koji se liječi.
„Želim da se zahvalim kolegi dr Luki Novoselu koji je danas u UKC Republike Srpske. Takođe veliko hvala načelniku Zavoda za kliničku radiologiju prof. dr Saši Vujnoviću i njegovim ljekarima na unapređenju rada ove ustanove. Naše opredjeljenje je da UKC Republike Srpske bude rame uz rame sa evropskim i svjetskim centrima. Uspjeli smo preko 90% stvari uraditi kako bismo postigli naš cilj i nećemo na tome stati. Pored nasjavremenije tehnologije i opreme, jako je bitna i edukacija kadra što svakodnevno svojim radom i dokazujemo“, istakao je generalni direktor UKC Republike Srpske prof. dr Vlado Đajić.
“Prvenstveno bih se zahvalio svim kolegama iz Zavoda za kliničku radiologiju i Poslovodstvu ove bolnice jer su omogućili da sprovedem ovu edukaciju. Cilj edukacije je da se proširi područje djelovanja intervntne radiologije, koju u UKC Republike Srpske već odlično rade ljekari. Za liječenje onkoloških pacijenata je vrlo važno pratiti svjetske trendove. Danas sam tu da pomognem kolegama da sprovedemo prve procedure u vezi sa jednim područjem onkologije koja se bavi minimalno invazivnom terpijom koja pacijentima omogućava jedan dobar tretman. Ono što nudi pacijentima ova metoda je vrlo kratak oporavak i manji rizik komplikacija. Danas smo održali kratka predavanja za kolege, hirurge, onkologe, a planiramo da uradimo tri procedure na različitim tumorima. Riječ je o tumoru bubrega, tumoru jetre i tumoru kostiju koju ćemo liječiti ovom minimalnom invazivnom procedurom. Kolege iz Zavoda za kliničku radiologiju će zahvate uraditi uz moj nadzor i nadam se da će ovo biti jedan početak koji će pacijentima sa ovog područja omogućiti učinkovitiju terpiju uz što manje komplikacija“, rekao je dr Luka Novosel interventni radiolog iz KBC “Sestre milosrdnice” Zagreb
„Zahvalio bih se prvo kolegi Luki Novoselu što svoje znanje nesebično dijeli sa nama, kao i prof.dr Vladi Đajiću jer je on zaslužan što imamo ovakav Zavod kliničke radiologije koji nema presedana u širem regionu. Radiologija čine pored opreme i ljudi, te bez dobro obučenih ljudi nema radiologije. Proteklih 10 godina smo stavili veliki akcenat na razvoj interventne radiologije jer radiologija nije samo snimanje pacijenata to je i liječenje pacijenata. Došli smo do tačke da počinjemo da liječimo i onkološke pacijente. Dr Čučak i dr Jovanić su uradili više od 500 biopsija tumora vođenih pod KT-om što predstavlja uslov da se pomoću jedne igle uništi tumor umjesto velike operacije. Ova procedura koju uvodimo traje nekoliko minuta i pacijent odlazi kući sutradan“, rekao je prof. dr Saša Vujnović, načelnik Zavoda za kliničku radiologiju.