Odjeljenje za endokrinologiju UKC Republike Srpske i Udruženje endokrinologa i dijabeteologa Republike Srpske u saradnji sa studentima Medicinskog fakulteta u Banjaluci je danas tradicionalno obilježilo „Svjetski dan borbe protiv dijabetesa“, koji predstavlja najveću svjetsku kampanju posvećenu podizanju svijesti društva o značaju dijabetesu. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana dijabetesa glasi “Upoznaj svoj rizik. Znaj svoj odgovor.” Naši medicinski profesionalci su svim zainteresovani građanima omogućili besplatno mjerenje nivoa šećera u krvi i mjerenje krvnog pritiska u Centralnom holu UKC Republike Srpske u periodu od 10:00 do 12:00 časova. Pored toga svim zainteresovanim građanima je omogućeno mjerenje antropometrijskih parametara koji uključuju izračunavanje indeksa tjelesne mase i edukacije o pravilnoj ishrani, edukacija i savjetovanje od strane medicinskih stručnjaka – ljekara, medicinskih sestra – tehničara i studenata Medicinskog fakulteta u Banjaluci, besplatna podjela aparata za samokontrolu šećera u krvi kao i drugog edukativnog materijala u vezi sa ishranom, fizičkom aktivnosti, prevencijom od komplikacija i slično.
Prof. dr Aleksandra Marković, predsjednik Udruženje endokrinologa i dijabeteologa Republike Srpske i ljekar Odjeljenja za endokrinologiju i dijabetologiju Republike Srpske se prije svega zahvalila kolegama, UKC Republike Srpske, studentima Medicinskog fakulteta i prof. dr Vladi Đajiću na podršci da se obilježavanje ovog dana organizuje na ovaj način u našoj ustanovi. Prema podacima kojim raspolaže ovo Udruženje u Republici Srpskoj od dijabetesa je oboljelo oko 70.000 lica. „Incidenca je po procjenama negdje oko osam do 10 odsto, te je mnogo rijeđi dijabetes tip jedan negdje oko 10 odsto, a oko 90 odsto je tip dva dijabetes. Na inicijativu Međunarodne federacije za dijabetes i Svjetske zdravstvene organizacije Svjetski dan borbe protiv dijebetesa obilježava od 1991. godine svake godine 14. novembra. Cilj ove kampanje da se probudi svijest kako u javnosti, ali isto tako i kod pacijenata koji imaju šećernu bolest o značaju ovog oboljenja. Rizične kategorije prije svega oni koji u svojim porodicama imaju oboljele od šećerne bolesti, zatim gojazni pacijenti, stariji od 45 godina, trudnice koje su nekada imale bilo koji poremećaj vezano za šećer, lica sa visokim pritiskom i povišenom masnoćom. Dijabetes bolest savremenog doba, sa trendom rasta u budućnosti. Cilj i da se podstaknu oni koji nemaju šećernu bolest, a koji su u riziku da ga dobiju, da se barem jednom godišnje jave na mjerenje i kontrolu šećera u krvi“, rekla je prof. dr Aleksandra Markovićeva.
Dr Tamara Dojčinović iz Odjeljenja za endokrinologiju i dijabetologiju je rekla da je za jedan čas pregledano ukupno 100 građana i pri tom 12 novootkrivenih slučaja dijabetesa. „U suštini to ide u korak sa svjetskim trendovima koji su poprilično dramatični i preko 10 odsto je prevalenca dijabetesa u svijetu i mi tu apsolutno idemo u korak sa Evropom i sa svijetom“, rekla Dojčinovićeva. Ona je naglasila važnost preventivnih skrining pregleda, jer to su vjerovatno osobe koje se i ne bi javile da izmjere vrijednosti glikemije tako da smo sada u mogućnosti da im uvedemo terapiju na vrijeme. Dojčinovićeva je rekla da su osnovni simptomi dijabetesa sušenje usta, učestalo mokrenje, gubitak na tjelesnoj masi, naglasivši da najveći procenat pacijenata zaista nema nikakve simptome i to kako je rekla i čini dijabetes opasnom bolešću. Ona je dodala da je nažalost incidenca dijabetesa je u porastu i kod djece i adolescenata i to dijabetesa tip dva zbog kako je rekla loše ishrane.