Prvi decembar je Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a i obilježava se svake godine s ciljem podizanja svijesti o pandemiji AIDS-a, uzrokovanoj širenjem HIV infekcije. Obilježavanje ovog dana predstavlja priliku za ljude širom svijeta da se ujedine u borbi protiv HIV infekcije, da pokažu podršku osobama koje žive s HIV infekcijom i da se prisjete onih koji su umrli od posljedica bolesti.

Povodom Dana borbe protiv HIV/AIDS-a Klinika za infektivne bolesti UKC Republike Srpske danas organizuje besplatno, dobrovoljno i anonimno testiranje za sve zainteresovane građane na virus HIV-a. Testiranje se vršiti brzim, rapid testovima.

„UKC Republike Srpske pored obaveze da liječi pacijente ima obavezu  da radi na prevenciji širenja bolesti, edukaciji kadra, studenata i stanovništva. To radimo danas, kao i besplatne preglede. Ovim putem želim da pozovem sve stanovnike, koji smatraju da su bili u rizičnom kontaktu ili pripadaju rizičnoj grupi da dođu na pregled u UKC Republike Srpske“, naglasio je prof. dr Vlado Đajić, generalni direktor UKC Republike Srpske.

„Zadnjih 35 godina se 1. decembra obilježava Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a. Ovim danom se obilježava sprječavanje bolesti, podizanje svijesti, ali i liječenje same bolesti. Na ovaj način želimo da skinemo stigmu i diskriminaciju sa ove bolesti, jer HIV infekcija spada u hronične zarazne infekcije koja se drže pod dobrom kontrolom zahvaljujući dobroj terapiji. UKC Republike Srpske ima sve što je potrebno za dijagnostiku, a terapiju obezbjeđuje Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Zahvaljujući generalnom direktoru UKC Republike Srpske prof. dr Vladi Đajiću u zadnje vrijeme nam dolazi jedan od vodećih stručnjaka u oblasti liječenja ove infekcije iz Beograda i dodatno edukuje naš kadar. Testiranje je veoma značajno, jer rana dijagnostika dovodi do ranog liječenja. Osobe sa ovom infekcijom mogu doživjeti duboku starost. U ovom trenutku u Klinici za infektivne bolesti liječimo 107 pacijenata oboljelih od HIV-a, a svi su stabilog zdravstvenog stanja. Želimo zajedno sa Fondom doći do što bolje terapije koja se koristi u svijetu. U posljednoj godini su bila dva smrtna slučaja kod kojih je kasno otkrivena bolest“, naglasila je prof. dr Antonija Verhaz, načelnik Klinike za infektivne bolesti.