Povodom obilježavanja 15 godina od osnivanja Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane Udruženje intenzivista zajedno sa UKC Republike Srpske organizuje hibridnu konferenciju internacionalnog karaktera koja je podržana od strane World Federation Intensive and Critical Care.
Na skupu je učestvovalo 40 učesnika, eksperata iz oblasti intenzivne medicine, te 7 predstavnika nacionalnih udruženja koja se bave liječenjem kritično oboljelih pacijenata.
„Čast i zadovoljstvo mi je da se danas nakon 15 godina mogu vratiti na početke našeg rada. U ovih 15 godina smo napravili jedan veliki iskorak. Današnja hibridna konferencija ima za cilj da napravimo model i modalitet da ono što smo mi napravili ovdje u ovom prostoru, ambijentu i sredni i druge zemlje koje su u razvoju mogu preuzeti. Počastvovan sam da su danas sa nama kolege koje su iz zemlje okruženja i Evrope, te se uključuju onlajn i učestvuju sa nama u diskusijama“, naglasio je prof. dr Peđa Kovačević, načelnik Klinike intenzivne medici za nehirurške grane UKC Republike Srpske.
„Zadovoljstvo mi je što sam učestvovala u stvaranju Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane. Rijetka je prilika da se čovjeku u toku njegovog rada i karijeri ukaže ovakva mogućnost da može po svome nahođenju iskustva, a poštujući struku. Počeli smo vrlo skromno sa mnogo problema. Uloženo je dosta napora, rada i zalaganja. Danas kada obilježavamo 15 godina vidimo da je to jedna respektabilna jedinica koja je izuzetno kvalitetna i parira drugim centrima koji se bave ovom problematikom, a koja je jedna velika dobrobit za UKC Republike Srpske i stanovništvo Republike Srpske“, istakla je prim dr Jadranka Vidović, anesteziolog.
„Prvi put kada sam došla u Banja Luku prije 6 godina na poziv prof. dr Kovačevića mislila sam da mogu sve onlajn uraditi, ali videla sam da se mora biti prisutan tamo gdje radiš. Mogućnosti koje su imali su bili znatno niže nego danas. Sada se uvijek radujem kada dolazim nakon mnogo edukacija i razmjene znanja“, rekla je dr sc. med. Vojka Gorjup, specijalista interne medicine, supspecijalista intenzivne medicine, UKC Ljubljana.
„Veoma mi je drago što sam danas ovdje, te se zahvaljujem prof. Kovačeviću na pozivu. Na ovako malo prostoru okupljen je veliki broj stručnjaka koji će ovom prilikom razmjeniti iskustva i znanja iz oblasti intenzivne medicine, te u budućnosti sarađivati“, rekao dr Danijel Lovrić iz KBC Zagreb.
„Zadovoljstvo je ovdje biti na obilježavanju rada 15 godina Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane i obilježavanje ovakve jedne godišnjice predstavlja jedan organizovan rad i svejsnog ulaganja u edukaciju kadra, opremljenost i ljudske resurse.
Upravo smo zbog toga ovdje da ovakav model rada upoznamo i preslikamo u nekim drugim sredinama. Na ovaj način želimo da da intenzivne njege budu na isti način organizovane i da funkcionišu na isti način u svim zemljama bilo one bogatije ili siromašnije“, rekao je prof. dr Ivan Palibrk, anestezolog iz UKC Srbije.
„Moram da kažem da dolazim iz ustanove gdje je jedinica intenzivne njege za nehirurške grane počela sa radom kao i u UKC Republike Srpske, tj. bili smo pioniri. Išli smo na iste edukacije, pravili iste korake, a moram da kažem da je prof. Kovačević bio kontakt osoba sa Mejo klinikom i Hajdelbergom . Riječ je o veoma kompleksnoj medicini i proces osnivanja ovakve intenzive je minimum 10 godina. Ovom prilikom čestitam mom kolegi prof. dr Kovačeviću jer je selektirao prave ljude i napravio odličan tim koji radi sa jednim multidisciplinarnim pristupom i ova organizaciona jedinica je visoko pozicionirana u regionu“,rekao je prof. dr Jovan Matijašević iz Instintuta za plućne bolesti Sremska Kamenica.