Povodom obilježavanja „plavog“ mjeseca maja namijenjenog intenzivnoj medicini i liječenju kritično oboljelih pacijenata Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane organizuje predavanje koje će održati prof. dr Ivan Palibrk iz Univerzitetskog Kliničkog centra Srbija. Upravo u mjesecu namijenjenom da se istakne važnost intenzivne medicine u našoj Klinici se uvodi nova metoda tj. indirektna kalorimetrija. Riječ je o metodi koja služi za preciznu procjenu energetske tj. kalorijske potrošnje kod kritično bolesnih pacijenta. Na osnovu toga medicinski profesionalci rade individualizovanu nutritivnu terapiju što značajno utiče na krajnji ishod u liječnju kritično oboljelih pacijenata. Zaposleni u ovoj Klinici zahvaljujući podršci generalnog direktora prof.dr Vlade Đajića i načelnika prof. dr Peđe Kovačevića konstantno rade na unapređenju znanja i vještina.
„Prije svega želim da vas sve pozdravim i zahvalim što ste danas u UKC Republike Srpske. Zahvaljujem se kolegama iz Beograda, prvenstveno prof. dr Palibrku i njegovim saradnicima. Značaj obilježavanja ovog mjeseca upravo se ogleda u tome da je značaj intenzivista neizmjeran u liječenju kritično oboljelih pacijenata. O Klinici intenzivne medicine smo govorili u više navrata. Riječ je o organizacionoj jedinici koja je kao takva jedina u BiH i koja napreduje veoma brzo, širenjem svojih kapaciteta , konstantnom edukacijom, uvođenjem novih metoda u dijagnostici i liječenju kritično oboljelih pacijenata. Zahvalnost za to prije svega dugujemo zaposlenim u ovoj Klinici, a najvećim dijelom i načelniku prof. dr Peđi Kovačeviću“, rekao je dr Slobodan Hajder, pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove.
„Zahvaljujem kolegama iz nehirurške intenzivne njege što su me pozvali da ramijenimo iskustva u primjeni indirektne kalorimetrije. Ukratko, to je jedna dijagnostička metoda koja je više poznata profesionalnim sportistima. Ona tačno određuje energetsku potrošnju tokom dana i ona je neinvazivna metoda. Kao što se može primijeniti kod zdravih, može se primijeniti i kod vrlo bolesnih pacijenata, a hrana je i lijek, kao što je poznato. Tačno doziranje energetskih potreba makro i mikronutrijenata je veoma važno, jer suvišan unos hrane može da ugrozi kritično oboljelog pacijenta. Zato je kod njih važno primijeniti pravilnu i odgovarajuću količinu energije. Indirektna kalorimetrija značajna je i za naučnoistraživačke svrhe i ona će pomoći našim kolegama u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane da precizno i tačno mogu da prenesu te podatke u svoje naučnoistraživačke radove. Primjena ove metode imaće izuzetan značaj u svakodnevnom radu“, rekao je prof. dr Ivan Palibrk.
„Prvi put se u BiH obilježava „plavi“ mjesec namijenjen intenzivnoj medicini i liječenju kritično oboljelih pacijenata. To je na neki način pokazatelj gdje se mi nalazimo u odnosu na period prije 30 godina, jer je ovo bila zemlja koja je bila u četvorogodišnjem ratu, razaranju, odvajanju i izolaciji, te je taj period i na medicinsku nauku ostavio ožiljak. Nakon tog perioda i osnivanja Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane mi ovaj mjesec obilježavamo rame uz rame sa svjetskim ljekarima intezivistima. Razvoj ove grane medicine ne bio bio ovakav da nismo imali podršku generalnog direktora UKC Republike Srpske prof. dr Vlade Đajića zatim i svih drugih institucija koje su uvidjele značaj ove grane medicine. Kao što je rekao prof. dr Ivan Palibrk ova dijagnostička metoda će nam pomoći u liječenju najkritičnijih pacijenata. Takođe, mi smo edukacioni centar za ljekare i kod nas se radi naučno-istraživačka djelatnost“, naglasio je prof. dr Peđa Kovačević, načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane.