Univerzitetski klinički centar Republike Srpske je najveća zdravstvena ustanova u Srpskoj koja je od dolaska poslovodstva, na čelu sa prof. dr sc. med. Vladom Đajićem zabilježila značajne iskorake u svom poslovanju.

Od otvaranja Klinike za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske koje je upriličeno 11. septembra 2022. godine do sada je uspješno izvedeno više od 500kardiohirurških zahvata. Operacije su izvedene uz podršku Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje i Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine Sremska Kamenica.
Ponosni smo na na naša postignuća, a posebno na činjenicu da je mortalitet ispod 1 %. Stanovnicima Republike Srpske obezbijedili smo vrhunsku zdravstvenu uslugu u nivou evropskih i svjetskih centara. Naši pacijenti ne odlaze u inostrantvo kako bi obavili ove složene zahvate, smanjeni su troškovi porodica pacijenata kao i troškovi Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Nastavljamo sa nabavkom najsofisticiranije opreme, edukacijom našeg kadra širom Evrope i unapređivanjem naših usluga, a sve u cilju pružanja što bolje zdravstvene zaštite našim pacijentima.
Povodom obilježavanja dvogodišnjice postojanja Klinike za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske, načelnik Klinike dr Nikola Šobot izrazio je veliko zadovoljstvo sa do sada postignutim rezultatima.

„Poslije višegodišnjeg truda i rada, cijelo naše zalaganje kulminiralo je upravo obilježavanjem ovakvih godišnjica i s ponosom možemo istaknuti da smo uradili preko 500 kardiohirurških operacija, da se bavimo zbrinjavanjem kompletne kardiovaskularne patologije u smislu kardiohirurgije. Prije svega veliko hvala našim kolegama iz Instituta za kardiovaskularne bolesti Sremska Kamenica i Dedinje, Klinici za kardiologiju, kao i cjelokupnoj podršci zdravstvenog sistema, počevši od Ministarstva zdravlja, do uprave UKC Republike Srpske na čelu sa generalnim direktorom prof. dr Vladom Đajićem. Takođe, želim da se zahvalim svim zaposlenima u Klinici za kardiohirurgiju gdje smo ovaj posao iznijeli na jedan vrlo profesionalan način i ponosan sam na to što smo uspjeli da pokrenemo i hitni minimalno invazivni program i sve što što jedna moderna Klinika za kardiohirurgiju podrazumijeva. Tu smo da zajedno obilježimo ovaj datum i isto tako da postavimo ciljeve za dalji rad i nadam se daleko većem broju i operacija, uvođenju novih tehnologija u medicini i tu smo dalje da radimo“, izjavio je dr Nikola Šobot.
Načelnica Klinike za kardiologiju UKC Republike Srpske prof. dr Tamara Kovačević Preradović naglasila je važnost neraskidive veze koju Klinika na čijem je čelu ima sa Klinikom za kardiohirurgiju, te najavila zajednički projekt ove dvije klinike u skorijoj budućnosti:
“Veliko je zadovoljstvo da danas obilježavamo drugu godišnjicu Klinike za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske, koja od trenutka svog osnivanja ima jednu neraskidivu vezu i saradnju sa Klinikom za kardiologiju. Klinika za kardiologiju kao takva od 2007. godine datira kao samostalna organizaciona jedinica i trudili smo se da uvodimo nove metode i nove podorganizacione jedinice, od interventne kardiologije, elektrofiziologije, te razvijajući se tako naravno sazreli su svi uslovi da smo u mogućnosti da pripremamo i ispratimo pacijente kojima je potrebna kardiohirurgija. Svakako ne treba previše razumjeti kardiologiju da bi shvatili da zaokruživanjem svih usluga, dijagnostičkih, terapijskih, nehirurških, a sada i hirurških u mogućnosti smo da pružimo najkvalitetniju uslugu kada je u pitanju i kardiovaskularna i dijagnostika i terapija stanovnika Republike Srpske. Doktor Šobot i ja se uskoro nadamo ostvarenju našeg sna, a to je da formiramo Nacionalni institut za kardiovaskularne bolesti Republike Srpske uz podršku naše bratske države Srbije i svih kolega iz Instituta Sremske Kamenice i Dedinja koji su nesebično svih prethodnih godina pružali nam podršku. Svakako, bez podrške menadžmenta UKC Republike Srpske, Vlade Republike Srpske ne bismo ovo mogli da uradimo i nadam se da ćemo ovaj najvažniji san uskoro sanjati skupa sa svim građanima”, dodala je prof. dr Kovačević Preradović.
Direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine prof. dr Aleksandar Redžek posebno je pohvalio tim ljekara Klinike za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske na čelu sa načelnikom dr Nikolom Šobotom, koji su, vođeni željom za napretkom, kao i entuzijazmom generalnog direktora prof. dr Vlade Đajića u posljednje dvije godine uradili jako puno:
„Do samo pre dve godine Klinika za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske je delovala kao san. Zahvaljujući velikom entuzijazmu direktora Vlade Đajića i upravnika Klinike za kardiohirurgiju dr Šobota, ovaj san je postao java i mi danas slavimo drugi rođendan Klinike za kardiohirurgiju. U prvoj godini smo se trudili uz pomoć Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, kao i našim zalaganjem da postavimo osnovne procedure i da implementiramo sve ono što u našim ustanovama već godinama funkcioniše. U ovoj drugoj godini mogu sa velikim zadovoljstvom da kažem da smo uspeli da unapredimo sam kadar Klinike za kardiohirurgiju u smislu da oni već sada rade samostalno svoje operacije. U brojkama to znači da je na početku ovog projekta iz Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine dolazilo 9 članova, a danas dolaze 3 člana, što govori da su veliki segment posla preuzeli upravo zaposleni Klinike za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske. Ovo je veliki iskorak i veliki uspeh svih nas. Ja u budućnosti želim uspešan rad ove Klinike i siguran sam u uspešnu budućnost“, rekao je prof. dr Aleksandar Redžek.
Upravnik Klinike za kardiohirurgiju Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje doc. dr Slobodan Mićović izrazio je veliko zadovoljstvo postignutim rezultatima.
„Sve je počelo polako zajedničkim snagama pre dve godine. Broj operacija koji je urađen na Klinici za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske je zaista impozantan. Ovo su odlični rezultati, preko 500 uspešno izvedenih operacija. Tim kardiovaskularnog Instituta Dedinje je ovde stalno prisutan, mi nesebično delimo naše iskustvo i znanje. Mi smo i odgovorni da kao nacionalni Institut za srce Republike Srbije dolazimo i budemo velika podrška našim kolegama. Oni vrlo brzo usvajaju znanja i veštine, tako da ja očekujem da se u narednom periodu potpuno osamostale. To naravno ne znači da mi nećemo biti uz naše kolege, jer Beograd i Banjaluka su jedno, i mi vrlo rado prihvatamo sve lekare, sestre, tehničare koji su poslati na edukaciju kod nas. Mi ipak imamo ogromno iskustvo, od 1978. godine urađeno je preko 65.000 kardiohirurških procedura i mislimo da imamo šta da prenesemo našim dragim kolegama. Entuzijazam sa kojim smo se susreli, toplina dočeka i prijateljski odnosi su nešto što nas je zaista plenilo ove dve godine i siguran sam da će se nastaviti i u budućnosti. Čestitam Vladi Republike Srpske, profesoru Đajiću, doktoru Šobotu i svim ostalim kolegama na velikom uspehu i želim da se ova saradnja i dalje nastavi“, izjavio je doc. dr Slobodan Mićović.