Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine dr Sevlid Hurtić zajedno sa članovima kabineta i prof. dr sc. med. Dražanom Erićem, specijalistom plastične i rekonstruktivne hirurgije posjetio je Univerzitetski klinički centar Republike Srpske.

Tom prilikom, održan je radni sastanak kojem su prisustvovali dr Sevlid Hurtić, prof. dr Vlado Đajić, generalni direktor UKC Republike Srpske, prof. dr sc. med. Dražan Erić, dr Slobodan Hajder, pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove hirurških grana, dr Nikola Baroš, načelnik Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju.

Povod za ovu posjetu je realizacija programa prenosa znanja naših stručnjaka iz dijaspore u javne institucije u BiH, koji se implementira od septembra 2023. godine.Do sada se program implementirao u Univerzitetu u Sarajevu, Univerzitetu u Banjaluci, Gradu Sarajevo Historijskom muzeju BiH, a Univerzitetski klinički centar Republike Srpske ima čast da implementira prvi zdravstveni projekat u sklopu programa prenosa znanja.

Kao što vam je poznato, jedan od  najvećih prioriteta Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske jeste ulaganje u ljudski potencijal, koji je naše najveće bogatstvo tako da se još od 2018. godine intenzivno ulaže u edukaciju naših zaposlenih širom svijeta.

Planirano je da prof, dr sc. med. Dražan Erić, specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije koji od 2018. godine radi u najvećoj privatnoj klinici „Al Emadi“ u Dohi, Katar  tokom petodnevne posjete Republici Srpskoj zajedno sa načelnikom dr Nikolom Barošem i članovima tima Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju izvede kompleksne operativne zahvate te da održi predavanja.

„Ovo je veliki projekat Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH na koji smo ponosni. Od septembra 2023. godine Ministarstvo na čijem sam čelu preuzelo je samostalno da realizuje ovaj projekat. Već smo deset stručnjaka iz svijeta doveli u BiH kako bi prenijeli znanje, a imamo već sada njih 40 koji čekaju da dođu u BiH. Drago mi je što na prostoru cijele BiH prenosimo znanja. Nastavićemo dalje i ovom prilikom pozivam sve direktore kliničkih centara, rektore, dekane da stupe u kontakt sa našim ljudima u inostranstvu, popune aplikaciju i pošalju u Ministarstvo. Naša je obaveza da te ljude dovedemo. Takođe, pozivam studente da prate ova predavanja. Današnja posjeta prof. dr sc. med. Erića i njegove operacije danas u UKC Republike Srpske su dokaz da je ovo uspješan projekat“, rekao je ministar Hurtić.

„Izuzetno mi je drago što je moj kolega prof. dr Erić danas sa nama. Sutra ćemo imati predavanje koje će se održati za sve specijalizante UKC Republike Srpske, a riječ je o najnovijim dostignućima iz plastično-rekonstruktivne hirurgije. U srijedu ćemo izvoditi veoma složenu operaciju defekta na potkoljenici. Ova saradnja će se nastaviti i ovo je pomak u smislu da ljekar koji je i ranije sarađivao sa nama sada nam pomaže nakon sticanja novih znanja na Bliskom Istoku. Hvala ministru Hurtiću i poslovodstvu UKC Republike Srpske“, rekao je dr Nikola Baroš.

„Želim da se zahvalim ministru dr Sevlidu Hurtiću što je omogućio ovaj projekat i Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice što dovodi naše ljude iz inostranstva da znanje koje su stekli iz raznih oblasti upravo u inostranstvu prenesu svojim kolegama. Takođe, želim da zahvalim i prof. dr Vladi Đajiću i fasciniran sam šta je sve uradio. Zadnji put u Banjaluci sam bio 2016. godine i mogu reći da ovakav UKC bi i Katar poželio da ima kao i uslove koji su izvanredni. Jedno veliko hvala i načelniku Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju dr Nikoli Barošu koji je napravio odličnu Kliniku koju sam jutros obišao. Sam operativni zahvat koji ćemo izvesti je komplikovaniji, jer mi pokušavamo da uradimo neuromišićni transfer za povredu peronealnog živca, tj. transfer sa zadnje strane potkoljenice na prednju stranu potkoljenice. Komplikovana je operacija jer se sastoji iz tri operativna zahvata. Svi uslovi postoje u UKC Republike Srpske, a kadar u Klinici je izvandredan i neće biti problema“, naglasio je prof. dr sc. med. Dražan Erić.

„Želim da se zahvalim dr Sevlidu Hurtiću i prof. dr sc. med. Dražanu Eriću što je projekat počeo da se realizuje. Najveću korist od ovog projekta će upravo imati pacijenti i građani Republike Srpske. Cilj je da se ljudi sa ovih prostora koji su u inostranstvu dovedu u UKC Republike Srpske da svoje znanje i iskustvo prenesu zaposlenima kako bismo još bolju zdravstvenu zaštitu pružili našim pacijentima“, istakao je prof. dr Vlado Đajić.