U Klinici za kardiologiju je nabavljen aparat najsavremenije tehnologije, visoke rezolucije slike i softvera potpomognutog vještačkom inteligencijom, koja omogućava dobijanje više informacija o stanju srčanog mišića i srčanih zalistaka za značajno kraće vrijeme. Aparat pruža mogućnost primjene najnaprednijih analiza srca, takozvane strejn- ehokardiografije, za sve četiri srčane šupljine. Zahvaljujući ovom aparatu postoji mogućnost bržeg postavljanja dijagnoze, posebno kod teških hospitalizovanih pacijenata kao i preciznije pripreme pacijenata kojima je indikovana kardiohirurgija.

„ Dobili smo aparat koji je u osnovi ultrazvučni pregled srca i to je ubjedljivo najčešća dijagnostička tehnika i procedura koju koristimo u kardiologiji. Ovo je najsavremenija tehnologija koja nam omogućava precizniju dijagnozu i analizu struktura koje su dosadašnjim tehnologijama bile nejasno definisane. Napredna stvar koje se ove tehnologije tiče jeste vještačka inteligencija. Ona vidi ono što ljudsko oko ne može da vidi i primjeti i to je nama izuzetno važno da shavatimo ranije šta je problem i ranije počnemo sa terapijom, te spasimo ljudske živote. Samim tim možemo preciznije pripremiti pacijenta za kardiohirurgiju kako bi i te operacije bile što uspješnije. Aparat je instaliran prje dva sata i pregledamo prve pacijente. Hvala generalnom direktoru i Vladi Republike Srpske što podržavaju naše inicijative, savremene tehnologije su skupe, ali mi želimo da našim pacijentima priuštimo istu onu uslugu koja se dobija u Beogradu, Cirihu, Njujorku. Vještačka inteligencija omogućava da se u roku od 2 minute obavi računanje funkcije srca,  do sada nam je za to trebalo 15-20 minuta. Ovo je vrlo važno za kritično oboljele pacijente kojima je potrebna jako brza dijagnostika“, rekla je prof. dr Tamara Kovačević- Preradović.

„Još jedna od stvari na koje smo ponosni jeste saradnja Klinike za kardiologiju i Klinike za kardiohirurgiju i dalji razvoj u liječenju kardiovaskularnih bolesti. Riječ je o aparatu koji je najmoderniji, na kojem su naši ljekari obučeni da rade i daje nama mogućnost što se tiče same kardiohirurgije da se bolje pripremimo za operacije, i da pravovremeno dijagnostikujemo sve oboljele od kardiovaskularnih bolesti. Sve nam to daje priliku da našim pacijentima pružimo što bolju i što bržu uslugu. Ja se zahvaljujem prof. dr Đajiću i prof. dr Kovačević što su nam omogućili ovakve uslove za pripremu pacijenata koji zahtijevaju kardiohirurški tretman“, rekao je dr Nikola Šobot.

„Hvala vam još jednom što ste i danas ovdje sa nama. Sa velikim ponosom i zadovoljstvom mogu da kažem da je ovo još jedna pobjeda UKC Republike Srpske. Uspjeli smo da nabavimo aparat koji je najbolji u ovom trenutku u svijetu, ali ono što je mnogo važnije je to da smo uspjeli da edukujemo naše ljekare da dobro rade na tom aparatu. Sa nabavkom ovog aparata skraćuje se vrijeme pregleda i postavljaju se preciznije dijagnoze, te se unaprjeđuje liječenje naših pacijenata. Nastavljamo sa nabavkom najsavremenije opreme i edukacijom kadra u UKC Republike Srpske“, rekao prof. dr Vlado Đajić.