Odjeljenje za endokrinologiju UKC Republike Srpske i Udruženje endokrinologa i dijabetologa Republike Srpske ove godine su tradicionalno obilježili „Svjetski dan borbe protiv šećerne bolesti“, koji predstavlja najveću svjetsku kampanju posvećenu podizanju svijesti društva o značaju šećerne bolesti.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana dijabetesa glasi “Osnaživanje globalnog zdravlja.” Naši medicinski profesionalci su svim zainteresovanim građanima omogućili besplatno mjerenje nivoa šećera u krvi i mjerenje krvnog pritiska u Centralnom holu UKC Republike Srpske.
Prof. dr Zvezdana Rajkovača, pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove istakla je da je broj oboljelih u svijetu od šećerne bolesti više od 500 miliona i trendovi pokazuju da se broj oboljelih povećava, te da će do 2023. godine biti oko 650 miliona oboljelih u svijetu. „Statistika pokazuje da svakih pet sekundi na svjetskom nivou jedan stanovnik umre od posljedica šećerne bolesti. To je podatak koji nas zabrinjava, ali ove akcije su značajne za stanovništvo Republike Srpske i ne bi samo ovaj dan trebali govoriti o šećernoj bolesti nego to treba biti naša svakodnevnica, da se priča o zdravoj ishrani i o faktorima rizika. Naša ustanova podržava sve akcije koje imaju za cilj prevencija šećerne bolesti“, naglasila je prof. dr Zvezdana Rajkovača.
Prof. dr Aleksandra Marković, predsjednik Udruženje endokrinologa i dijabeteologa Republike Srpske i ljekar Odjeljenja za endokrinologiju i dijabetologiju Republike Srpske se prije svega zahvalila kolegama, UKC Republike Srpske, studentima Medicinskog fakulteta na podršci da se obilježavanje ovog dana organizuje na ovaj način u našoj ustanovi.
Cilj ove kampanje da se probudi svijest kako u javnosti, tako i kod pacijenata koji imaju šećernu bolest o značaju ovog oboljenja jer se desi da mnogi imaju šećernu bolest, a ona nije prepoznata na vrijeme. Na jednog dijagnostikovanog pacijenta imamo jednog koji nije dijagnostikovan. Kad je u pitanju dijabetes vrijedi pravilo polovine, odnosno pola pacijenata ima otkrivenu bolest, a pola ne. Takođe, kod polovine kojoj je diganostikovana bolest, polovina nije dobila terapiju na vrijeme ili koriste neadekvatnu terapiju.
„Cilj ovakve akcije je da se podstaknu oni koji nemaju šećernu bolest, a koji su u riziku da ga dobiju, da se barem jednom godišnje jave na mjerenje i kontrolu šećera u krvi. Rizične kategorije prije svega oni koji u svojim porodicama imaju oboljele od šećerne bolesti, zatim gojazni pacijenti, stariji od 45 godina, trudnice koje su nekada imale bilo koji poremećaj vezano za šećer, lica sa visokim pritiskom i povišenom masnoćom. Dijabetes bolest savremenog doba, sa trendom rasta u budućnosti. Prema podacima sa kojima raspolaže ovo Udruženje u Republici Srpskoj incidenca oboljenih je oko 10 odsto, od toga najviše u Doboju, pa Banjaluci. Tako da možemo zaključiti da od dijabetesa u Republici Srpskoj je oko 70.000 lica“, rekla je prof. dr Aleksandra Markovićeva.
Pacijentica Nevenka Bodiroža se zahvalila medicinskim radnicima UKC Republike Srpske na ovakvim akcijama. „Kod mene je izmjeren šećer 6,1 i moram se pridržavati pravilne ishrane. Građani svake godine treba da posjećuje ovakve akcije jer bolje svaku bolest otkriti na vrijeme kako bi liječenje bilo efikasnije“, istakla je Nevenka Bodiroža.
Na inicijativu Međunarodne federacije za dijabetes i Svjetske zdravstvene organizacije Svjetski dan borbe protiv dijebetesa obilježava od 1991. godine svake godine 14. novembra.