Generalni direktor Univerziverzitetskog kliničkog centra Republike Srpske prof. dr Vlado Đajić rekao je da je ovo veliki uspjeh UKC Republike Srpske i da nije zabilježen u svijetu.
„Svuda u svijetu takozvana vještačka pluća su stacionirana u bolnicama i pacijenti dolaze tu da se liječe. Mi smo jedini u svijetu vještačka pluća stavili u helikopter, sa osposobljenom ekipom otišli u bolnicu Foča i prikopčali pacijenta na vještačka pluća, dovezli ovdje, izliječili i spasili.Svugdje bi bio vjerovatno izgubljen, a ovdje je spašen jedan život. Ponosan sam na veliki uspjeh UKC Republike Srpske, ponosan sam na ekipu intenzivne jedinice i svi građani Republike Srpske moraju biti ponosni i presrećni što imamo ovakav zdravstveni sistem, ovakav UKC Republike Srpske i dokaz toga je pacijent koji bi sigurno svugdje bio izgubljen, a danas je sa svojom porodicom presrećan i ide kući. Hvala puno i jedna velika čestitka mom timu“, rekao je prof. dr Vlado Đajić.
Načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane prof. dr Peđa Kovačević rekao je da mu je zadovoljstvo i čast da je napravljen ogroman iskorak kada je u pitanju liječenje životno ugroženih i kritično bolesnih pacijenata.
„Mi smo sa venovenskom ekstrakorporalnom membranskom oksigenacijom -najmodernijim aparatom za održavanje u životu otišli iz naše bolnice, tim je helikopterom otišao u Univerzitetsku bolnicu u Foču gdje je pacijentica operisana, stavljena na ovakvu vrstu aparata i zajedno sa tim aparatom u izuzetno teškom stanju i vrlo kompleksnim uslovima transpotovana prema Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane“, rekao je prof. dr Peđa Kovačević.
On je naglasio da je ovakva procedura vrlo rijetko rađena na prostoru zapadnog Balkana, te da pretpostavlja da je ova Klinika to po prvi put uradila na našem prostoru.
“Izuzetno mi je drago i zadovoljan sam što se nalazim na čelu jedne takve Klinike“, rekao je prof. dr Kovačević i dodao da bez podrške menadžmenta i zdravstvenih i političkih autoriteta od ovoga ne bi bilo ništa.
Specijalista pulmologije i supspecijalista intenzivne medicine za nehirurške grane Boris Tomić rekao je da je Helikopterskim servisom Srpske zajedno sa tehničarem Borislavom Starčevićem i kolegicom Sandrom Toplolovac otišao po mladu životno ugroženu pacijentkinju u UB Foča.
“Zahvaljujući brzoj komunikaciji i brzoj reakciji našeg rukovodstva i rukovodstva bolnice Foča uspjeli smo helikopterskim transportom dođemo za veoma kratko vrijeme sa neophodnom opremom, gdje smo nakon inicijalne stabilizacije uspjeli pacijentkinju priključiti na venovensku ekstrakorporalnu membransku oksigenaciju, a potom pacijentkinju uspješno dopremili u naš centar gdje se vodio nastavak liječenja“, rekao je Tomić.
On je rekao da je sam transport bio izuzetno kompleksan, ali da je sve omogućeno velikim treningom, dodavši da je značajna i ključna uloga u samom transportu medicinskog tehničara.
Medicinski tehničar u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane Borislav Starčević rekao je da mu je čast i zadovoljstvo što je mogao da prisustvuje nečemu što je prvi put i nečemu što je vrlo značajno. On je rekao da su kolege koje su po prijemu pacijentice na Kliniku odradili jedan fantastičan posao.
Tridesetogodišnja Isidora Živak iz Višegrada zahvalila se svom medicinskom osoblju koje joj je pomoglo da bi ponovo samostalno disala i spasili joj život.
„Danas poslije 60 dana samostalno stojim, hodam i obavljam osnovne životne funkcije i idem kući“, rekla je Isidora Živak.
Ona je nagalsila da je 7. januara dobila visoku temperaturu, nakon toga i simptome malaksalosti, mučnine i povraćanja uslijed čega je iz lokalnog Doma zdravlja prebačena u bolnicu Foča odakle se dalje razvijala situacija.
„Imala sam jako visoku temperaturu i malaksalost i za jako kratko vrijeme dobila obostranu upalu pluća“ , rekla je Živak.
Dodala je da je bila svijesna da je u bolnici , ali da je mislila da je u bolnici u Foči , a ne u UKC Republike Srpske.
„U Foči sam zaspala, a ovdje se probudila. Imam sve pohvale za čitav stručni tim koji je vodio brigu o meni čak i kada sam postala, kako oni kažu, svjesna i adekvatna, svo medicinsko osoblje se trudilo da se što manje osjećam bolesnom i posvećivali i mnogo pažnje i sve što ide uz to“, rekla je Živak.
Naglasila je da je u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane ukupno boravila 40 dana, dok je 20 dana bila u Institutu za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i ortopedsku hirurgiju “Dr Miroslav Zotović” gdje je , kako je istakla ponovo učila da hoda.
„Danas je tačno 60 dana od dana kada sam se razbolila i evo idem kući“, rekla je Živak.