Peritoneumska dijalizaU periodu od 26. do 28. novembra tekuće godine u Klinici za unutrašnje bolesti Univerzitetske bolnice Klinički centar Banjaluka održana je edukacija iz oblasti peritoneumske dijalize, sa ciljem da se kontinuiranom edukacijom i razmjenom iskustava u oblasti nefrologije i peritoneumske dijalize podigne nivo usluge prema pacijentima koji se liječe ovom vrstom dijalize.

Edukacija je zvanično započela u srijedu, 26. novembra u 10:00 časova prijemom kod v.d. generalnog direktora, prof. dr Mirka Stanetića, koji je svim prisutnima poželio srećan i uspješan rad.
Peritoneumska dijaliza je jedna od metoda liječenja pacijenata sa hroničnom bubrežnom insuficijencijom. Kod ovog vida dijalize trbušna maramica (lat. peritoneum) služi kao filter preko kojeg se procesima osmoze i difuzije iz organizma uklanjaju štetne materije. Dijalizna tečnost se ubacuje kroz kateter unutar stomaka, tu ostaje određeno vreme i potom se izliva napolje. Ovo se obavlja tokom noći, dok pacijent spava ili tokom dana. U odnosu na hemodijalizu, ona je povoljnija i sprovodi se u kućnim uslovima.

Učesnici edukacije, pored ljekara i medicinskih sestara/tehničara Klinike za unutrašnje bolesti UB KC Banjaluka, bili su ljekari i medicinske sestre/tehničari iz Univerzitetskog Kliničkog centra Tuzla, JZU Univerzitetske bolnice Foča i Opšte bolnice Zenica. Moderator edukacije bio je doc. dr Vlastimir Vlatković, internista nefrolog iz Klinike za unutrašnje bolesti UB KC Banjaluka. Kako smo u razgovoru sa učesnicima edukacije mogli saznati, svi učesnici su jako zadovoljni nivoom stečenog znanja, organizacijom cjelokupne edukacije kao i domaćinima, koji su se potrudili da trodnevni boravak, kako u našoj ustanovi tako i u gradu Banjaluka, protekne u ugodnoj atmosferi.
Edukacija je organizovana uz podršku firme Co.Medprom Banjaluka, koja je ujedno i predstavnik kompanije Baxter, proizvođača medicinskog materijala za peritoneumsku dijalizu iz Švajcarske.
Više o peritoneumskoj dijalizi u našoj ustanovi…

Program peritoneumske dijalize započeo je 12.12.2009. implantacijom katetera za peritoneumsku dijalizu kod tri pacijenta, koji su do tada liječeni hemodijalizama i koji su imali iscrpljene mogućnosti kreiranja trajnog krvnog pristupa za hemodijalizu. Pacijenti su nakon toga edukovani i osposobljeni za samostalno liječenje u kućnim uslovima, koje je tako i nastavljeno, uz redovne kontrole koje se sprovode jednom mjesečno.U redovne aktivnosti uvrštena je predijalizna edukacija pacijenata i članova porodica, koja je sastavni dio integrisanog pristupa liječenju bolesnika sa terminalnom bubrežnom insuficijencijom, kojom se pacijentima pruža mogućnost izbora terapijske procedure.U Klinici za urologiju, 04.05.2010. urađena je implantacija katetera za peritoneumsku dijalizu ovaj put samostalno, bez pomoći gostujućih hirurga, kod bolesnika koji je prethodno prošao program predijalizne edukacije, a koji je uporedo obrađivan i za transplantaciju bubrega.

Istovremeno sa implementacijom terapijske procedure i edukacije bolesnika razvijana je organizaciona struktura, koja je podrazumijevala i formiranje Protokola kliničkog praćanja i liječenja ovih bolesnika, kojom su obuhvaćene sve procedure koje se primjenjuju, uključujući i ispitivanje transportnih mehanizama peritoneumske membrane, informisanje laboratorije o neophodnim testovima i pregledima koji se do sada nisu radili. Instaliran je računarski program „PD-Adequest“ koji se koristi u svim razvijenim centrima za peritoneumsku dijalizu i koji omogućava analizu i planiranje programa peritoneumske dijalize, sa formiranjem baze podataka bolesnika. Takođe je uspostavljen sistem snabdijevanja pacijenata potrošnim materijalom za peritoneumsku dijalizu u saradnji sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS i ovlašćenim dobavljačima. U redovnu terapiju uveden je rekombinovani humani eritropoetin beta dugog dejstva – MIRCERA, čime smo postali prvi centar koji primjenjuje ovaj vid liječenja.

Do sada urađenim omogućava se dalje funkcionisanje i razvijanje ove djelatnosti onako kako je ona organizovana u svim razvijenim Kliničkim centrima u svijetu, čime se stvaraju preduslovi za dalje povećanje broja bolesnika u skladu sa terapijskim indikacijama.