9d49d30772a9eb545a572293b069889782970cd32e1279263391c048ef87476a

Zamjenik generalnog direktora Univerzitetske bolnice Klinički centar Banjaluka, Dušan Majkić, dipl. pravnik i pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove dr Slobodan Hajder, kao i zamjenik načelnika Klinike za dječije bolesti i glavna sestra Klinike prisustvovali su dvadeset i trećoj godišnjici stradanja beba u Banjaluci na spomeniku dvanest beba na Novom groblju u Banjaluci i položili vijenac na spomen obilježje koje se nalazi u centru grada.

Da se nikad ne zaboravi…: U Odjeljenju za intenzivnu njegu banjalučkog porodilišta, zbog nedostatka kiseonika potrebnog za adekvatan tretman, od 22. maja do 19. juna 1992. godine umrlo je dvanaest beba, a jedina preživjela beba – Slađana Kobas, nakon trinaest godina umrla je od teške bolesti.
Potreban kiseonik tada je bilo nemoguće dostaviti kopnenim putem do Banjaluke zbog blokade pravaca prema Srbiji, pa je jedina alternativa bila vazdušni put. Međutim, Savjet bezbjednosti UN zabranio je letove nad teritorijom BiH, te je tako onemogućeno letenje avionu koji je trebalo da iz Beograda dostavi kiseonik Banjaluci.
Taj tužni period u našoj istoriji nikada neće biti zaboravljen, zato moramo graditi budućnost u kojoj se ovako nešto nikada i nikome ne smije dogoditi. Ova tragedija ispisala je tužne i teške stranice u istoriji naše ustanove. Izuzetno je teško pronaći prave riječi kako bi se ovakvo stradanje opisalo. Ono živi u našim srcima i u srcima onih najbližih koje je to stradanje najviše pogodilo. Ulica na Paprikovcu, gdje se nalazi Univerzitetska bolnica Klinički centar Banja Luka, u kojoj se ugasio život tek rođenih beba,  nosi naziv “DVANAEST BEBA”.