Dana 10. juna 2015. godine sa početkom u 07:30 h, u prostorijama Centra za radioterapiju, održan je interdisciplinarni sastanak između ljekara Klinike za očne bolesti i kolega iz Centra za radioterapiju (Euromedic International – IMC) na temu „Mogućnosti savremene radioterapije u oftalmologiji“. Cilj sastanka je bio prezentacija novih radioterapijskih mogućnosti u oftalmologiji, a njemu su prisustvovali svi članovi stručnog kolegijuma Klinike za očne bolesti i Centra za radioterapiju.
Ispred Univerzitetske bolnice Klinički centar Banja Luka prisutne je pozdravila pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove prof. dr sc. med. Zvezdana Rajkovača.
Prezentaciju je održao doc. dr sc. med. Dušan Mileusnić, medicinski direktor za radioterapiju, International Medical Center Banjaluka. Na samom početku predavanja dr Mileusnić je istakao činjenicu da su pacijenti do prije pet godina kada je i osnovan Centar za radioterapiju decenijama unazad odlazili u centre u okruženju kako bi bili podvrgnuti radioterapiji, te da je osnivanje Centra postalo praktično nasušna pojava. Naglasio je da na godišnjem nivou Centar za radioterapiju tretira oko 1500 pacijenata od čega broj pacijenata sa tumorima oka i orbite ne prelazi brojku od deset.
Istaknut je značaj radioterapije kao medicinske discipline u liječenju malignih bolesti, te da se ona pomoću savremenih radioterapijskih aparata i tehnika zračenja treba precizno aplicirati i usmjeriti na tzv. ciljni volumen tj. tumor, a da se pri tom zrači isključivo ciljano područje, a ujedno poštede zdrave tkivne strukture. Drugim riječima, cilj je postići maksimalni terapijski efekat uz minimum terapijskih komplikacija. Dr Mileusnić je naveo da se generalno radioterapija može sprovoditi sa distance kao teleradioterapija, te da je za patologiju u oftalmologiji interesantno i protonsko zračenje, kao i kilovoltažni rentgen aparati. Isto tako, istakao je i važnost brahiterapije za oftalmologiju tj. zračenja tumora sa kratke distance. Dr Mileusnić se takođe posvetio predstavljanju načina radioterapijskog liječenja malignih i beningnih tumora oka i orbite, te je prezentovao i slučaj pacijentkinje sa primarnim tumorom dojke koji je metastazirao na oko. Objašnjeni su procesi dijagnostičke obrade, pripremne procedure radioterapijskog liječenja uključujući i imobilizaciju, ct imaging – ct simulator tj. skeniranje dijela koji će se zračiti, ctv konturisanje, uloga fizičara u planiranju radioterapije, kao i samo apliciranje iste u liječenju tumora oka. Govorio je i o radioterapiji retinoblastoma, radioterapiji uvealnog melanoma oka, brahiterapiji intraokularnog melanoma, brahiterapiji retinoblastoma, te kv rentgen terapji lymphom conjuctivae. Pažnja je posvećena i primjeni radioterapije u liječenju benignih stanja oka i orbite – pterigijuma, Gravesove orbitopatije, makularne degeneracije oka, kao i njenoj primjeni kod tumora CNS-a.
Načelnik Klinike za očne bolesti prof. dr sc. med. Milka Mavija se zahvalila na saradnji i realizaciji ovog insterdisciplinarnog sastanka, te istakla važnost organizovanja konzilijuma kojeg bi činili onkolozi, oftalmolozi, radioterapeuti, kao i plastični hirurzi. Ljekari Klinike su bili prijatno iznenađeni savremenim mogućnostima radioterapije u liječenju oboljenja oka i orbite, tako da se nakon ove prezentacije otvara mogućnost uspostavljanja nove saradnje između ove dvije kuće. Nakon predavanja uslijedila je interaktivna diskusija, a potom obilazak prostorija Centra za radioterapiju.