SaMSIC (Srpska Medical Students International Committee) je međunarodni komitet za razmjenu studenata medicine koji postoji od 1998. godine. SaMSIC je član, zajedno sa još 116 država, Svjetske federacije studenata medicine (IFMSA) koja je nezavisna, nevladina i nepolitička organizacija studenata medicine, udruženih širom svijeta, bazirana na altruizmu, humanosti i volonterizmu.
Prema riječima Alme Savić, nacionalnog koordinatora za razmjene studenata medicine RS, postoje dvije vrste razmjena, bilateralne, gdje naš student ide u određenu zemlju, a inostrani dolazi kod nas, kao i unilateralne razmjene, gdje naš student odlazi u drugu zemlju, bez zamjene. Svake godine se dočeka od 20 do 30 studenata iz raznih zemalja, koji borave kod nas mjesec dana i obavljaju dogovorenu praksu u željenim organizacionim jedinicama Univerzitetske bolnice Klinički centar Banja Luka.
Zahvaljujući dobroj saradnji SaMSIC-a sa Medicinskim fakultetom Banja Luka i UBKC Banja Luka, studentima koji dolaze kod nas obezbijeđena je praksa u trajanju od 4 sedmice na željenim odjelima kao i ishrana u restoranu. Ove godine tokom mjeseca jula i avgusta posjetilo nas je 19 studenata iz raznih zemalja: Grčka, Turska, Bugarska, Brazil, Poljska, Italija, Španija i Njemačka.
Student iz Turske Tolga Ersöz podijelio je sa nama svoje impresije. Tolga obavlja praksu u Zavodu za patologiju pod mentorstvom dr Ilije Baroša tek nekoliko dana, a kako kaže, za veoma kratak period naučio je mnogo toga iz ove oblasti, posebno kada su u pitanju mikroskopski i makroskopski pregledi patoloških uzoraka. Za svoga mentora ima samo riječi hvale: „Veoma sam ponosan što sam ovdje i što radim sa kvalifikovanim doktorom. On je i više od doktora. Iznad svega je human čovjek. Ovo će zasigurno biti jedni od najedukativnijih i najzabavnijih dana u mom životu. Želim da zahvalim svima koji su dio njih. Hvala dr Barošu, hvala Kliničkom centru, hvala Banjaluci “ .
Student treće godine medicine sa Medicinskog univerziteta u Varni, Bugarska, Petar Shalev, obavlja praksu u Jedinici intenzivne medicine pod mentorstvom prof. dr sc. med. Peđe Kovačevića. Petar je istakao da je bio pomalo nervozan prije svog dolaska, s obzirom na to da nije imao iskustva i potrebno znanje iz ove oblasti medicine. Izuzetno je zadovoljan obavljanjem svoje prakse u Univerzitetskoj bolnici Klinički centar Banja Luka, posebno otvorenošću osoblja i njihovom spremnošću da pomognu. Prema njegovim riječima, osoblje studentima koji su na praksi daje detaljna objašnjenja što im pomaže u sticanju i unapređenju iskustva. Petar tvrdi da će i pored svog skromnog početnog nivoa znanja iz oblasti inztenzivne medicine uskoro biti u mogućnosti da samostalno obavlja neke od procedura, što ne bi uspio bez pomoći svog mentora prof. dr sc. med. Peđe Kovačevića.
Sa Univerziteta u Banjaluci, 25 studenata je otišlo na razmjenu u iste zemlje, uključujući Rusiju, Portugal i Austriju.