S obzirom na činjenicu da je mjesec oktobar posvećen borbi protiv karcinoma dojke, a da je 24. oktobar označen kao međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke, prilika je i povod da kažemo nešto više o Centru za dojku i preventivnim postupcima kojima se postiže da se karcinom dojke otkrije u početnom stadijumu odnosno u ranoj fazi bolesti.


Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u svijetu od karcinoma dojke godišnje oboli oko 1.400.000 žena, a umre oko 500.000 žena. Prema podacima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, broj novootkrivenih slučajeva karcinoma dojke za 2011. godinu iznosio je 454 žena, sa incidencom od 35,1 na 100 000 stanovnika. U istoj godini registrovana su 192 smrtna ishoda uzrokovana karcinomom dojke, sa stopom mortaliteta 13,8 na 100.000 stanovnika.

Od strane specijalističkih strukovnih udruženja, kao i od strane kliničkih vodiča za karcinom dojke, preporučeno je da se od 30. godine starosti života započnu redovni ultrazvučni pregledi dojki jednom godišnje. Prvu, ili takozvanu bazičnu mamografiju, žena treba uraditi u 40-oj godini života, a nakon toga svake sljedeće dve godine. Preporuke o učestalosti navedenih pretraga svakako se mogu mijenjati u zavisnosti od procjene radiologa, kao i u zavisnosti od prisutnih faktora rizika. U faktore rizika spadaju: pojava karcinoma dojke u porodici (nasljedni faktor), rana menarha (prije 13. godine), kasna menopauza (posle 54. godine), nerađanje, nedojenje i dugotrajna hormonska terapija (duža od 6 meseci). Ipak, treba reći, da većina žena sa dijagnostifikovanim karcinomom dojke nema nijedan faktor rizika. Preporučeni samopregledi dojki, jednom u dva meseca, imaju za cilj prevenciju i pravovremeni odlazak porodičnom ljekaru, koji nakon kliničkog pregleda upućuje pacijentkinju na dalju dijagnostiku.

Sa ciljem otkrivanja karcinoma dojke u najranijoj fazi i što kvalitetnijeg dijagnostičkog i terapijskog tretmana, preporučeno je osnivanje posebnih jedinica koje se bave bolestima dojke u vidu Centara za dojku odnosno Jedinica za dojku (Breast Center, Breast Unit). Vodeći preporukama, u tadašnjem Kliničkom centru Banja Luka februara 2009. godine formiran je Centar za dojku. Organizaciono je smješten u zgradi Maternitea, na lokaciji Paprikovac. Raspolaže sa specijalističkom i prijemnom ambulantom u suterenu, previjalištem za hospitalizovane pacijente i devet bolesničkih kreveta na drugom spratu, kao i sa operacionom salom u operativnom bloku zgrade Maternitea. Jednom nedeljno u Centru za dojku se održava onkološki konzilijum za bolesti dojke, u čijem radu učestvuje onkološki hirurg, medicinski onkolog, radiolog i radioterapeut. U specijalističkoj ambulanti tokom godine obavi se oko 4.000 pregleda, ukupno se godišnje operativnom zahvatu podvrgne oko 400 pacijenata, a od tog broja 130-150 žena bude operisano zbog maligne bolesti. U Centru za dojku zaposlena su tri ljekara specijalista opšte hirurgije, jedan specijalista interne medicine, jedan specijalista radiologije, dva ljekara na specijalizaciji iz opšte hirurgije i interne medicine, jedna viša medicinska sestra i 7 medicinskih sestara raspoređenih na odjeljenju i specijalističkoj ambulanti.

Od osnivanja Centra za dojku 2009. godine, uvedene su sljedeće nove dijagnostičke i terapijske procedure: markiranje nepalpabilnih lezija u dojci žicom pod kontrolom UZV, sentinel biopsija limfnog čvora dvojnom metodom, iglena biopsija suspektnih promena u dojci sa UZ navođenjem, intraoperativna specimen mamografija, supkutana mastektomija sa primarnom rekonstrukcijom dojke silikonskim implantatom, poštedni operativni zahvati sa primjenom onkoplastičnih rekonstruktivnih tehnika i dr.
Potvrdu da je Centar za dojku Klinike za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske prepoznat na međunarodnom nivou i da ispunjava uslove preporučene za osnivanje jednog ovakvog Centra, dobija od strane Asocijacije Centara za dojku (Breast Centers Network, www.breastcentresnetwork.org), u čije članstvo je primljen septembra 2012. godine. Centar za dojku je ovih dana od strane Asocijacije Centara za dojku dobio i sertifkat o članstvu za 2015. godine, gdje se dozvoljava da se u predstavljanju našeg Centra može koristiti i logo Asocijacije Centara za dojku.
Ljekari i medicinsko osoblje (Klinika za onkologiju-Centar za dojku) UKC RS su i ove godine, kao što je bila praksa i do sada, podržali akciju kojom se obilježio Svjetski dan borbe protiv karcinoma dojke. Podjelom brošura koje su štampane u UKC RS i prodajnom izložbom na Trgu Krajine u Banjaluci, Savez žena oboljelih od raka dojke “Iskra” obilježio je Svjetski dan borbe protiv ove bolesti. Ovakvim akcijama napravljen je veliki pomak u podizanju svijesti građana o ovoj bolesti, a naši ljekari zajedno sa Savezom koriste svaku priliku da putem medija i kroz akcije pozovu operisane i zdrave žene da vode računa o svom zdravlju.