Ljekari Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske su uputili apel u vezi sa korištenjem pirotehničkih sredstava za vrijeme praznika. Proteklih godina bilježi se porast broja povrijeđene djece, ali i odraslih koji stradaju od petardi i sličnih pirotehničkih sredstava, a posebno je važno istaći da među povrijeđenima ima i onih, koji su usljed povređivanja pirotehnikom postali doživotni invalidi.

„Oči najčešće stradaju od opekotina i čestica raketa i petardi, a povrede oka koje se zadobiju tom prilikom mogu izazvati trajni gubitak vida. U svijetu na hiljade ljudi godišnje izgubi vid zbog korištenja eksplozivnih mirnodopskih sredstava,a među njima je veliki broj djece. U RS sve do ove godine zabilježeno je više od 70 povreda očiju vatromet raketama i petardama, a od tog broja je 10 teških povreda. Povrede od petardi mogu dovesti i do trajnog gubitka vida. Petarde pored drugih hemijskih sastojaka,sadrže otrovni selen, a nakon eksplozije u vazduhu se talože otrovni gasovi koje udišemo i koji ostavljaju posljedice po naše zdravlje. Povrede oka koje mogu nastati upotrebom vatromet raketa i petardi su: opekotine kapaka, opekotine rožnjače, kontuzije, nagnječenja oka sa kidanjem unutrašnjih struktura oka, erozije- površna oštećenja rožnjače, a kasnije mogu biti izazvane i opasne infekcije oka i veoma teške povrede oka sa gubitkom vida. Isto tako važno je znati kako pružiti prvu pomoć ako već do povrede dođe. Naime, potrebno je potražiti hitnu medicinsku pomoć, nemojte trljati oko, nemojte ispirati oko, nemojte pritiskati oko, nemojte vaditi predmete koji su zaostali u oku, nemojte stavljati nikakve masti u oko, ne uzimajte lijekove protiv bolova koji djeluju i na razređivanje krvi (Aspirin, Ibuprofen).  Roditelji budite primjer svojoj djeci i ne poklanjajte im ono od čega mogu stradati i ostavite vatromet profesionalcima, pa ćete više uživati u njemu,“ rekla je načelnik Klinike za očne bolesti prof. dr Milka Mavija.

Najviše stradaju šake, dijelovi šaka, prsti, dijelovi lica, a riječ je o dubokim povredama u kombinaciji sa opekotinama koje teško oštećuju funkcionalne dijelove šake, nerve, tetive. Liječenje ovih povreda traje mjesecima. Povrede su različite, od onih lakšeg stepena, poput opekotina, ogrebotina i razderotina, do ozbiljnih opekotina kože, naročito na rukama.

„Apel iz UKC RS povodom korištenja pirotehničkih sredstava veoma je korisna akcija i poziv koje stanovništvo RS u toku predstojecih novogodisnjih i božićnih praznika treba shvatiti ozbiljno. S tim u vezi želim naglasiti da je nažalost po protokolima Hitne hirurške ambulante UKC RS, u prethodnim godinama zabilježen porast povreda šake, lica, opekotina većeg ili manjeg stepena, a sve kao posljedica primjene pirotehničkih sredstava. Ovaj broj je bio veoma visok u postratnom periodu periodu od 1996. do 2005. godine i postepeno se smanjivao, ali je posljednjih godina, tačnije od 2007. godine broj svake godine u blagom porastu. Prema protokolu HHA u UKC RS u januaru 2015. godine zbrinuto je i pregledano 2 276 pacijenata, od toga je u operacionoj sali u HHA u lokalnoj anesteziji hirurški tretirano 455 pacijenata. Većina su pacijenti sa zadobijenim povredama i traumama šake razne etiologije, među kojima su traumatske povrede nekad i posljedice dejstva pirotehničkih sredstava. Naglašavam da su povrede iz domena plastično-rekonstruktivne hirurgije i hirurgije opekotina prevenstveno u vezi sa zbrinjavanjem trauma šake, defekta, te zbrinjavanjem opekotina, kao i posljedica traumatskih amputacija prstiju šake. Nerijetko su pacijenti upravo pripadnici najmlađe populacije, te posebno molim da se apel medija usmjeri ka njima kao i roditeljima koji omogućuju i često svojim postupcima stimulišu djecu da bacaju petarde i masovno koriste pirotehnička sredstava,“ rekao je načelnik Klinike za plastično rekonstruktivnu hirurgiju dr Nikola Baroš.

„Želio bih da dodam da kao posljedica neadekvatne upotrebe pirotehničkih sredstava stradaju organski sistemi koji su visoko specifični.Samim tim njihova ćelijska diferencijacija žrtvovala je reparativnu mogućnost. Pored stradanja takvih sistema značajno se redukuje prirodna reparacija kao i naša hirurška tehnika pomoću koje možemo nešto da učinimo. S obzirom na činjenicu od upotrebe pirotehničkih sredstava procentualno najviše strada najmlađa populacija, bez obzira na trud hirurga, zadobijene povrede ostavljaju trajne posljedice i veći ili manji stepen invalidnosti kod pacijenata. Veoma je važno da djelujemo preventivno, da djelujemo na svijest građana  što upravo i činimo kroz ovaj apel,“ rekao je dr Vladimir Anđić, specijalista ortopedske hirurgije iz Klinike za ortopediju.