Završetak Južnog krila Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske predstavlja prekretnicu u pružanju medicinske usluge pacijentima iz cijele Republike Srpske. Kapitalni objekat koji se prostire na 18.000 kvadratnih metara korisne površine, mnogo je više od građevinskog zdanja. Otvaranjem vrata ovog ambulantno – polikliničkog dijela UKC RS, po prvi put je omogućeno da se pacijenti koji dolaze na specijalističke preglede u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske ne miješaju sa onima na bolničkom liječenju.
Pored ambulantno – specijalističkih pregleda, dijagnostičkih i terapijskih procedura, u ovom prostoru će biti pružane usluge operativnih jednodnevnih procedura, te njega i terapija bolesnika kroz dnevnu bolnicu. Osim navedenog u Južnom krilu se već od 2010. godine pružaju usluge iz oblasti radioterapije u izgrađenom i opremljenom Centru za radioterapiju po principu privatno-javnog partnerstva.
Prednosti ovakvog koncepta, na čiju se realizaciju čeka od 80-tih godina prošlog vijeka su višestruke: smanjiće se gužve i čekanja pacijenata na preglede, neće biti miješanja ambulantnih i hospitalizovanih pacijenata što će olakšati rad i poboljšati kontrolu intrahospitalnih infekcija, osoblju i pacijentima na raspolaganju je najsavremenija medicinska oprema i standardizovani ambulantni namještaj i što je pacijentima izuzetno važno – biće u mogućnosti da dijagnostičko-terapeutske ambulantne procedure dobiju na jednom mjestu.
Preseljenje klinika i zavoda vršiće se postepeno, s namjerom da od 1. februara Južno krilo UKC RS radi u punom kapacitetu. Prethodno, medicinsko osoblje UKC RS prošlo je neophodnu edukaciju za rad sa novim tehnologijama, uvođenje novih medicinskih usluga i procedura.
Južno krilo UKC RS obuhvata: Zavod za nuklearnu medicinu, Zavod za laboratorijsku dijagnostiku, Kliniku za unutrašnje bolesti – specijalističke ambulante, urgentni blok, Kliniku za onkologiju – specijalističke ambulante, Kliniku za očne bolesti – specijalističke ambulante, Kliniku za neurologiju – specijalističke ambulante, Kliniku za kardiovaskularne bolesti – dvije sale za interventnu kardiologiju, sala za elektrofiziologiju srca, kao i Kliniku za bolesti uha, grla i nosa.
Iako je ideja o odvajanju polikliničkog dijela UKC RS postojala i kod same izgradnje UKC RS, ona nažalost tada nije realizovana. Zbog toga je 2008. godine donesena odluka o usvajanju projektnog programa za reprogramiranje i reprojektovanje tadašnjeg Kliničkog centra Banja Luka. Prema usvojenom projektnom programu, idejnom rješenju i tehnološkom projektu druge faze izgradnje Kliničkog centra planiranog Južnog krila kao dijela u sklopu Centralnog medicinskog bloka, započeta je realizacija tek 2009. godne, izmjenom regulacionog plana.
Zahvaljujući naporima Vlade Republike Srpske, i zaključku o neophodnosti kreditnog zaduženja kod Vlade Republike Koreje za realizaciju projekta izgradnje i opremanja Južnog krila 2010. godine, dvije godine kasnije potpisan je sporazum kojim su definisani svi okviri i procedure za realizaciju projekta i vrlo povoljnog kreditnog zaduženja. Riječ je o „Projektu Faza 3 modernizacije bolnica u BiH“ koji je realizovan putem Eksim Banke Koreje. Ukupna vrijednost projekta iznosi oko 30 miliona dolara.
Iza projekta Južnog krila UKC RS od prvog dana čvrsto je stajala Vlada RS i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, a njegova realizacija ne bi bila moguća bez posvećenosti menadžmenta i službi UKC RS koje su radile i još rade na rekonstrukciji UKC RS, kao i timova za implementaciju „Projekta modernizacije bolnica u BiH“.
Ipak, najveći benefit od Južnog krila, koji će ubuduće biti „srce“ Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske imaće građani Republike Srpske, jer je riječ o reprezentativnom objektu sa najsavremenijom medicinskom opremom, koji će omogućiti podizanje kvaliteta i standarda u pružanju zdravstvenih usluga.