Glaukom je jedno od najčešćih oftalmoloških oboljenja koje, ukoliko se na vrijeme ne otkrije i ne liječi, dovodi do neminovnog sljepila. Ove godine, kao i prethodnih, Klinika za očne bolesti UKC RS zajedno sa Udruženjem oftalmologa RS u periodu od 7. do 13. marta obilježava Svjetsku nedjelju borbe protiv glaukoma i na taj način podiže svijest građana o ovom veoma čestom oftalmološkom oboljenju.
Tim povodom građani mogu u srijedu, 9. marta 2016. godine u periodu od 08:00 do 14:00 sati u holu Poliklinike UKC RS (lokacija Paprikovac – Južno krilo) da obave ispitivanje glaukoma koje podrazumijeva mjerenje očnog pritiska, pregled prednjeg segmenta oka, pregled očnog dna kao i anketiranje.
Skrining glaukoma omogućava ispitivanje osoba koje pokazuju predispoziciju za glaukom kroz akciju besplatnog mjerenja očnog pritiska, kao i pregled prednjeg očnog segmenta i pregled očnog dna, uz ispunjavanje anketnih skrining listića za otkrivanje postojanja faktora rizika za glaukom. Glaukom je hronična, progresivna bolest kod koje povišen očni pritisak dovodi do postepenog propadanja očnog živca. Očni živac je zadužen za prenos slike od oka do mozga, a njegovo oštećenje se kod glaukoma manifestuje postepenim gubitkom perifernog vida. Kako bolest napreduje, tako napreduje i gubitak vidnog polja, a u krajnjem stadijumu pacijent potpuno izgubi vid. Glaukom se naziva i „tihi kradljivac vida“ ili bolest tihog sljepila, jer se uglavnom javlja bez simptoma i bez tegoba, a napreduje neopaženo dok ne dovede do sljepila. Koristimo ovu priliku da pozovemo i oftalmologe iz drugih zdravstvenih ustanova i ordinacija da se pridruže obilježavanju Svjetske nedjelje borbe protiv glaukoma.
U cilju rane dijagnostike potrebno je prije svega uspostaviti adekvatan skrining, koji će omogućiti da se iz opšte populacije izdvoje osobe koje pokazuju predispoziciju za ovu bolest. Najčešći faktori rizika za nastanak glaukoma su povišen očni pritisak, starija životna dob, pozitivna porodična anamneza na glaukom, visoka kratkovidnost i dijabetes. Pacijenti koji spadaju u rizičnu grupu kojima je potreban skrinig su osobe koje su navršile već četrdeset godina, osobe koje osjećaju određene tegobe u oku prilikom čitanja, te određene nespecifične tegobe koje se ne mogu uvrstiti ni u jedno oftalmološko oboljenje. Najčešće se glaukom otkrije slučajno prilikom propisivanja naočala za čitanje. Zbog toga je veoma važno da se prilikom propisivanja prvih naočala za čitanje obavi kompletan oftalmološki pregled. Osobama koje spadaju u rizičnu grupu za nastanak glaukoma preporučuje se redovna kontrola vidnih funkcija i očnog pritiska. Liječenje se sastoji od primjene kapi za oči, laserske terapije i/ili hirurške intervencije.
Za sve dodatne informacije građani se mogu obratiti zaposlenim u Info centru na broj telefona 051/343-000 svakog radnog dana u periodu od 07:00 do 15:00 časova.