Dana 16.10.2011. godine na Odjelu gastroenterologije sa hepatologijom instaliran je novi endoskopski aparat (Fujinon). UKC Banjaluka je sada prvi put u mogućnosti raditi endoskopiju gornjeg i donjeg dijela gastrointestinalnog trakta. Naredni dan po instalaciji 17.10.2011. godine urađena je uspješno prva gastroduodenoskopija pacijentu R.B (1997), uzeta 3 Ph uzorka. Dana 19.10.2011. godine urađena je druga endoskopija pacijentu S.D (2000), uzeta 2 ph uzorka.
Ciljano je tražena analiza sluznice duodenuma-po Maršu – jako bitno kod dijagnostike celijačne bolesti. Zatraženo je i decidno izjašnjenje oko analiza Ph uzoraka u pravcu Kronove bolesti, ulceroznog kolitisa, eozinofilnog ezofagitisa i drugih dijagnostičkih Ph nalaza.
Sve gore navedene analize se rade u Zavodu za patologiju odmah po pristizanju uzoraka.
Nabavkom ovog aparata Klinika za dječije bolesti je u mogućnosti da zbrinjava sve pacijente kojima su potrebne ove pretrage, te prestaje potreba za slanjem pacijenata u druge zdravstvene ustanove na dodatnu gastroenterološku dijagnostiku.
Takođe, dana 25.10.2011. godine na Odjelu dječije gastroenterohepatologije je urađena prva kolonoskopija sa biopsijom kod pacijenta T.B iz Prnjavora, koja je protekla uredno. Time je kompletirana gastroenterološka endoskopska dijagnostika.