Svjetski dan hepatitisa (World Hepatitis Day) obilježio se već trinaestu godinu za redom u cijelom svijetu, pa tako i u Republici Srpskoj. Ovaj dan – 28. juli obilježen je kao dio globalne kampanje, koju provodi Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), s ciljem povećanja svijesti o virusnim hepatitisima i ukazivanja na važnost pravovremenog otkrivanja i liječenja hepatitisa.Besplatno, dobrovoljno i anonimno testiranje i savjetovanje svi zainteresovani građani mogli su obaviti u prostorijama hepatološke ambulante (prizemlje) -ambulanta 47 Klinike za infektivne bolesti (lokacija Paprikovac) 28. jula od 07:00-20:00 časova. U navedenom periodu testirano je ukupno 38 građana. Uglavnom su se javljale mlađe osobe između 20 do 40 godina, i većina je pripadala nekoj od rizičnih skupina, što je i cilj kampanje – privući osobe koje su imale rizično ponašanje na testiranje. Rapid testovi na HBV I HCV su kod svih osoba bili negativni.
Ove godine aktivnosti su bile u znaku nove Globalne zdravstvene strategije o virusnim hepatitisima 2016 – 2021 koju su usvojile zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije. Glavni cilj strategije je eliminacija virusnih hepatitisa do 2030. godine, a uključuje ciljeve za prevenciju i liječenje: smanjenje novih slučajeva hepatitisa B i C za 30%, smanjenje smrtnosti za 10%, povećanje broja osoba koje znaju da su zaražene za oko 30% i značajno povećanje liječenja oboljelih do 2020. godine. Strategija za postizanje ovih ciljeva uključuje unapređenje provođenja programa vakcinacije protiv hepatitisa B, prevencije prijenosa infekcije s majke na dijete, programa smanjenja šteta za osobe koje injektiraju droge, poboljšanje sigurnosti i minimalizaciju rizika od infekcija koje se prenose krvlju u zdravstvenim ustanovama te poboljšanje dostupnosti dijagnostike i liječenja.
Ovogodišnji slogan i ključne poruke Svjetske zdravstvene organizacije povodom Svjetskog dana hepatitisa 2016. godine su „Informiši se o hepatitisima, djeluj sada“ („Know hepatitis, act now“). Procjenjuje se da oko 400 miliona ljudi u svijetu boluje od hroničnog hepatitis B i C, te da 95% osoba u svijetu koje žive s virusnim hepatitisom to ne znaju. Preko 90% osoba koje žive s hepatitisom C mogu biti potpuno izliječene u roku od 3-6 mjeseci prema novim antivirusnim režimima liječenja, a odgovarajuće liječenje hepatitisa B i C može spriječiti razvoj komplikacija hronične bolesti jetre koje ugrožavaju život: ciroze i raka jetre. SZO procjenjuje da bi se većom dostupnošću liječenja moglo spasiti sedam miliona života između 2015. i 2030. godine, i to uz znatne uštede.
Takođe, UKC RS je podržao i centralnu aktivnost Udruženja oboljelih od hroničnih virusnih hepatitisa – UG “B18” povodom obilježavanja Svjetskog dana hepatitisa koja se odvijala na Trgu Krajine u Banjaluci 28. jula od 10:00 -15:00 časova. Tom prilikom su volonteri LVS OKC građanima uručivali edukativno-informativi materijal o virusnim hepatitisima i informisali građane o testiranju koje se vrši u Klinici za infektivne bolesti UKC Republike Srpske.
Akcijom besplatnog testiranje na hepatitise u Klinici za infektivne bolesti ispunjen je cilj i skrenuta je pažnja javnosti na:
- činjenicu da oboljeli od ovih hroničnih virusnih infekcija u većini slučajeva i ne znaju da žive sa njima, jer su one dugo bez simptoma,
- značaj rane dijagnoze i liječenja bolesti pod nadzorom infektologa, jer se tako zaustavlja razvoj bolesti i smanjuje infektivnost oboljelih,
- važnost preventivnog djelovanja, jer su putevi prenosa infekcija jasno definisani, a samim tim i načini prevencije; i ovdje vrijedi staro pravilo da je prevencija znatno jeftinija od liječenja bolesti,
- stigmu i diskriminaciju oboljelih, u osnovi kojih su nedovoljno znanje i neprosvećenost (tj. nepoznavanje činjenice da se ove bolesti ne prenose uobičajenim socijalnim kontaktom na ljude u okruženju).