Univerzitetski klinički centar Republike Srpske nastavlja sa praksom održavanja redovnih pres konferencija kako bi putem medija informisao javnost o svim aktuelnim pitanjima u vezi sa našom ustanovom.

 U petak, 12.8.2016. godine održana je treća redovna pres konferencija na kojoj je predstavljen Zavod za kliničku patologiju s ciljem da javnosti pojasnimo šta je patologija i koje su odgovornosti patologa. Patologija je bazična grana medicine na kojoj se temelje sve ostale medicinske nauke poput onkologije, pulmologije, gastroenterologije, hirurgije… Rad patologa je inkorporiran u cjelokupan klinički rad, jer ne postoji ozbiljan klinički rad bez patologije. Zavod za kliničku patologiju UKC RS obavlja vrlo zahtjevne dijagnostičke postupke u liječenju bolesnika i predstavlja oslonac za zdravstveni sistem cijele Republike Srpske. U Zavodu se radi kompletna dijagnostička biopsijska i autopsijska analiza, kao i sve citološke analize, od preuzimanja uzoraka do definitivne histopatološke dijagnoze, odnosno kratko rečeno – rade se sve vrste analiza koje današnja patologija u svijetu radi.

Imunohistohemijske analize predstavljaju standard u patologiji i u Zavodu za kliničku patologiju se rade za cijelu Republiku Srpsku, a molekularna dijagnostika kao složena analiza radi se za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Nakon što se standardnom anaIizom utvrdi postojanje tumora vrši se imunohistohemijska analiza (primjena antitijela na uzorcima tumora), kojom se otkriva vrsta i tip tumora, odnosno definiše da li se radi o primarnom ili sekundarnom tumoru. Ova vrsta analize od velikog je značaja za ljekare specijaliste, zbog toga što nakon urađene imunohistohemijske analize ljekar jasno može da odredi koju vrstu terapije pacijent treba da primi. Ova vrsta anliza u našoj ustanovi radi se od 2002. godine.

Specifičnost Zavoda za kliničku patologiju jeste primjena molekularnih analiza koje otkrivaju specifične mutacije u tumoru, što omogućava ljekarima specijalistima da pacijentu pristupe individualno, odnosno da pacijentu uključe tzv. „pametni lijek“ namijenjen upravo toj otkrivenoj mutaciji. Kada govorimo o molekularnim analizama tu spada EGFR analiza koja se u Zavod za kliničku patologiju radi od juna 2012. godine i BRAF analize od jula 2014. godine.

EGFR analize se rade kod primarnog adenokarcinoma pluća i rade se za cijelu BiH. Od juna 2012. godine do jula 2016. godine urađeno je ukupno 692 analize, od tog broja 527 je urađeno za FbiH.

BRAF analize se rade kod mutacije melanomu kože i rade se za cijelu BiH kao i za Crnu Goru. Od jula 2014. godine do jula 2016. godine urađeno je 136 analiza, od toga je 110 urađeno za FBiH.

U Zavodu za kliničku patologiju se uradi godišnje preko 17000 biopsija, više od 2000 imunohistohemijskih analiza i preko 300 molekularnih analiza. Uzimajući u obzir činjenicu da je osnovna djelatnost ovog Zavoda dijagnostika, Zavod je u stalnoj vezi sa ostalim medicinskim disciplinama, te se zbog toga vrlo brzo proširuju djelatnosti i uvode nove dijagnostičke procedure. Trenutno se u Zavodu radi slijedeće:

Zahvaljujući savremenoj opremi, modernim aparatima, te stručnom, edukovanom medicinskom kadru, Zavod za kliničku patologiju se intenzivno razvija i dostiže evropski nivo.