Izgradnjom južnog krila CMB-a, konačno će biti riješena jedna od najvećih boljki Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske a to je miješanje onih pacijenata koji dolaze na preglede i onih koji leže na stacionaru. Ovaj način organizacije će takođe dovesti do povećanog broja ambulantnih pacijenata, a do smanjenja dana ležanja pacijenata na stacionaru. Na ovaj način povećavamo frekvenciju pacijenata .Južno krilo CMB-a će se izvoditi u dvije faze. Faza I obuhvata lamelu A i lamelu B.
I Faza – Jug 1, prvi dio lamele A podrazumijeva podrumski dio, zatim suteren u kojem se nalazi Centar za radioterapiju na površini od 1500m2, koji je u potpunosti izgrađen i pušten u funkciju. Centar za radioterapiju predstavlja najsavremeniji centar za liječenje pacijenata zračenjem na cijelom Balkanu i pruža pacijentima Republike Srpske i Bosne i Hercegovine mogućnost liječenja u svojoj zemlji. I faza obuhvata i radove na nivou prizemlja na kojem se nalazi Dijagnostički cenar zavoda za radiologiju koji je 2011-te proširen, pušten u rad i preimenovan u Zavod za kliničku radiologiju. I sprat i ostali dio I faze je realizovan konstruktivno, sa završenom fasadom, krovom, uzemljenjem i gromobranskim instalacijama. Na svim etažama sa koridorima i vertikalnim komunikacijama (liftovi i stepenište) uspostavljene su međusobne veze, kao i veze sa Centralnim objektom.
I Faza – Jug1, drugi dio lamele B-centralni dio je nastavak radova prvog dijela I faze koji se odnose na izvođenja mašinskih, elektro i hidro instalacija i svih završnih radova u građevinarstvu u cilju osposobljavanja lijevog krila južnog dijela CMB-a. Drugi dio izgradnje će obuhvatiti i sve ostale radove na parternom uređenju ispred južnog dijela CMB-a.
II Faza – Lamela C predstavlja lijevo krilo Južnog dijela CMB-a kao konstruktivnu lamelu. U ovom dijelu objekta u suterenu smjestiće se Dijagnostika nuklearne medicine, kardiologija i reumatologija. U sastavu kardiologije biće izgrađena i opremljena sala za interventnu kardiologiju – PACE MAKER. Ovim projektom biće opremljena još jedna sala za interventnu kardiologiju,dok su građevinski radovi za istu salu i još jednu koja se prenosi iz postojeće sale u CMB-u ( ukupno dvije ) definisani u radovima I Faze –Jug1,drugi dio lamela B-centralni dio. Na nivou prizemlja nalaziće se neurologija i neurohirurgija, endokrinologija, pulmologija i torakalna hirurgija, gastroenterologija i abdominalna hirurgija i uprava poliklinike, a na I spratu biohemijski laboratorij, urinski laboratorij, imunohemijski laboratorij, hematološki laboratorij, oftalmologija i otorinolaringologija.
U građevinskom smislu je najzahtjevnija Dijagnostika nuklearne medicine koja zauzima veći dio suterena, a za potrebe dekontaminacije otpadnih voda iskorišten je prostor podruma. Zaštita od zračenja urađena je po elaboratu koji je izradio Institut za javno zdravstvo R.S. – Centar za zaštitu od zračenja.
Dispozicija pojedinih odjela je urađena u skladu sa projektnom dokumentacijom koja je revidovana i usvojena od strane Univerzitetske bolnice Klinički centar .
Osnovna arhitektura, materijali i detalji treba da predstavljaju kontinuitete sa projektom I Faze izgradnje južnog dijela, te u smislu projektne dokumentacije oba objekta Faze I i Faze II sa ulaznim dijelom treba posmatrati kao jedinstvenu dokumentaciju.
II faza- Lamela C odvija se kao Implementacija III faze Projekta modernizacije bolnice u BiH ( u skladu sa EDCF Sporazumom o kreditu br.BiH-3 ). Potpisivanje ugovora između Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i „Samsung C&T“ korporacije, vodeće kompanije „Samsung C&T – Namhung“ konzorcijuma 11.12.2012. godine
Dozvola i odobrenje (od strane KCBL)
• Dozvola za pripremne radove: 8.4.2013. godine
• Glavna građevinska dozvola: 17.6.2013. godine
Trajanje izgradnje
U junu 2013. godine, tačnije 21.06.2013. godine počeli su radovi na izgradnji II faze lamele C Južnog krila.
Istog dana izvršeno je iskolčenje kontura objekta i otpočeli su radovi na iskopu temeljne jame.
Već početkom jula, 01.07.2013. godine počinju prvi betonski radovi koji završavaju 21.10.2013. godine
Nakon toga pristupa se radovima na mašinskim, elektro i vodovodnim instalacijama unutrašnjeg dijela kao i završnim unutrašnjim radovima. Radovi su trajali nešto više od godinu dana i završeni su 31.12.2014. godine.
Dana 29.11.2013. godine počinju radovi na postavljanju fasadne stolarije i traju do 15.02.2014. godine. U to vrijeme počinju i radovi na pripremi i postavljanju fasadnih trespa panela i ti radovi završavaju 01.08.2014. godine.
Nakon završavanja pregradnih zidova i instalacija pristupilo se radovima pripreme i bojenja unutrašnjih zidova i plafona, kao i radovima na unutrašnjoj stolariji.
Uporedo sa ovim radovima odvijali su se i radovi na postavljanju elektro i mašinskih instalacija (utičnice, prekidači,priključci…), kao i priprema za montažu specijalne opreme za nuklearnu medicinu.
Radovi su završeni 31.12.2014. godine nakon čega se pristupilo montaži medicinske i nemedicinske opreme i namještaja.
Dana 12. februara 2015. godine predstavnici kompanije GE iz Mađarske skupa sa kolegama iz Poljske, zaduženim za mehaničko instaliranje dijela kapitalne opreme za UKC Republike Srpske (PET CT, SPECT CT i digitalni mamograf) su stigli u Banja Luku.
Kapitalna oprema za nuklearnu medicinu kao i ultrazvukovi, trake za trčanje i ostala razna GE medicinska oprema je dopremljena iz skladišta u Kopru (4 velika šlepera).
U petak, 13. februara 2014. godine počeo je istovar kapitalne i druge opreme. Manji dio opreme je istovaren u skladište UKC RS (ultrazvukovi, trake za trčanje i sl.), a veći (kapitalna medicinska oprema) u prostor objekta ispred dijela koji pripada Nuklearnoj medicini i u sam prostor Nuklearne medicine.Istovar opreme, uzevši u obzir njenu težinu, je bio dosta komplikovan zato što se moralo voditi računa da ne dođe do oštećenja/pucanja podova. Stoga su se koristile velike PVC ploče kao podloške za podove.Istovar opreme je prošao besprijekorno i kolege iz Mađarske i Poljske su radili danonoćno kako bi nadgledali i pomagali prilikom istovara i transporta opreme.
Digitalni mamograf je isporučen u za to predviđen prostor. Zahvaljujući kolegama iz Tehničke službe, postavljene su nedostajuće rigips ploče na plafon i stavljena odgovarajuća rasvjeta. Prostor je očišćen i spreman za instalaciju digitalnog mamografa.
Služba obezbjeđenja UKC RS je aktivno učestvovala u cijelom procesu istovara robe (oslobađanje parkinga ispred objekta TEB-a) kao i kasnije (nadgledanje novoizgrađenog objekta kao i skladišta UKC RS u koje je smještena oprema).Mehanička instalacija kapitalne opreme je protekla bez problema i u skladu sa planiranim.
Radovi na trafo stanici TS-5 su počeli u septembru 2014. godine i trajali do kraja 2014. godine.